Schillerová s kolegy navlékli kroje. Vondráček: „Krásná akce, jen ochranka má noční můry“
Ve Sněmovně dnes začal Den lidových krojů a krajů. Desítky poslanců využili takové příležitosti, oblékli kroje ze svých regionů a napříč většinou sněmovních klubů se akce zúčastnili.
„Je to krásné, je to vždycky krásný pocit vyšňořit se do kroje, a trochu si udělat slavnostní den. Já to takhle dnes mám,“ řekl k zahájení poslanec Radek Vondráček, který je jeden z organizátorů akce.
„Všichni říkají, že je to krásná akce tak na středně velký kulturák a ne do Poslanecké sněmovny. Ochranná služba z toho má noční můry, ale já doufám, že se tu žádný průšvih nestane. Budou tu chodit takové smutné postavy v oblecích, to jsou poslanci, oni budou vedle probírat zákony, ale tady bude trochu jiná zábava. Příště budeme muset obsadit už jednací sál,“ dodal Vondráček.
Připomínka poslance z říšského sněmu
Zatímco vloni šlo o celkem malou akci, které se zúčastnilo jen pár poslanců a členů folklorních skupin, letos se akce mnohonásobně zvětšila na 60 poslanců a zhruba 120 dlších účastníků. Celý folklorní den začal přímo před Sněmovnou na Malostranském náměstí. Zákonodárci šli v průvodu společně s mladými muzikanty a tanečníky z krajů po celém Česku.
Hned vedle jednacího sálu se pak začalo tančit, zpívat a různé regiony si pro hosty připravili své tradiční pokrmy nebo ručně vyrobené výrobky, které jsou pro daný region typické. Proč se pořádá taková událost v první polovině března? Poslanci si připomínají 104 let od smrti Františka Skopalíka, který byl poslancem říšského sněmu v Rakousku-Uhersku a na jednání chodil ve svém tradičním kroji.
„Buďme hrdí na to odkdu pocházíme, berme si to pozitivní, nemusíme spolu soupeřit, můžeme se navzájem obohacovat. Tak by měla vypadat nejen Česká republika, ale i EU,“ dodal Vondráček.
Hodina oblékání
Mnohé poslankyně přišly v krásně zdobených krojích. Jejich obléknutí ale zabralo hodně času a energie. „Tohle je blatský kroj, který je ze Ševětína a který je typický pro náš Jihočeský kraj, Oblékala jsem se do toho asi hodinu, nedokázala bych to sama, musela jsem mít posilu. A mám tři zpodnice, je mi v tom hrozné vedro, ale je to nesmírně pohodlné,“ řekla Blesku poslankyně Pavla Pivoňka Vaňková (STAN).
„To já mám podlužácký kroj. Pomáhala mi bývalá kolegyně z Jihomoravského kraje. Musí se to obléknout správně, jinak oni věří tomu, že jste ten krok znesvětili. A trvalo ho obléknout asi hodinu,“ prozradila Blesku šéfka klubu ANO Alena Schillerová.
Vdolečky a trubičky
Ve Státních aktech vedle jednacího sálu jsou celé odpoledne rozmístěny stánky plné tradic a chutí z celé země. Hosté mohou ochutnat například štramberské uši, vlčnovské vdolečky, hořické trubičky nebo obdivovat paličkování, modrotisk, sedlickou krajku, perličkové ozdoby nebo pletení z orobince.
„Letos se na akci podílejí také téměř všechny kraje. Na půdě Sněmovny tak představily svoje kulturní tradice, regionální potraviny nebo rukodělné výrobky. Toto setkání má také připomenout tradici lidových krojů v jednotlivých oblastech naší země,“ řekl k akci kancléř Sněmovny Martin Plíšek.
Podpora prevence
Na programu mají dnes poslanci mj. trojici zdravotnických předloh. Jde třeba o novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění, která má podpořit prevenci. Poslanci ODS a TOP 09 do ní chtějí vložit možnost připlácení za lepší péči či zdravotní pomůcky, které nyní pojištění vůbec nekryje a pacienti je musí uhradit výhradně ze svého.
Na programu je také novela zákona o elektronizaci zdravotnictví. Počítá například s tím, že pravidelné zdravotní prohlídky starších řidičů možná budou od příštího roku nutné od 70 let věku místo nynějších 65 let. Doklad o zdravotní způsobilosti už motoristé nebudou muset vozit s sebou.
Lex plyn
Zákony mají poslanci probírat ve druhém čtení, kdy můžou přednášet své pozměňovací návrhy. Novelu energetického zákona přezdívanou lex plyn předložila skupina koaličních poslanců v čele s ministrem průmyslu Lukášem Vlčkem (STAN).
Paroplynové elektrárny by měly zajistit dostatečnou kapacitu pro výrobu elektřiny při očekávaném nadcházejícím útlumu uhlí. Podle dřívějšího vyjádření premiéra Petra Fialy (ODS) se Česko díky tomu vyhne závislosti na dovozu elektřiny ze zahraničí. Zákon by také mohl zakázat používání tzv. mařičů elektřiny.
Nj, asi proto, aby neměli de.ilní děti.