Primátorův náměstek Zdeněk Hřib zřejmě nebude mezi svými novými sousedy oblíbený, jen co se podařilo vyřídit soudní spor o dům, který v roce 2015 koupil, stihl sousedy znovu pěkně dopálit. Tentokrát tím, že odvozem suti z demolice domu místním ničí ulici U Rybníka.

Na Hřibův dům v ulici Tálínská byl vypsán demoliční výměr, o který náměstek zažádal loni v září. „Na dům byl vydán demoliční výměr, protože měl popraskané zdi a ohrožoval okolí a pochopitelně bez nákladního auta nelze suť odvézt. V projektu demolice to bylo ostatně výslovně uvedeno a takto tu demolici úřad městské části také povolil. Povolení k demolici bylo samozřejmě na místě vyvěšeno, konkrétně na elektrickém sloupku na hranici pozemku,“ vysvětluje pro Blesk Zdeněk Hřib s tím, že jeho telefonní číslo je veřejně k dispozici a nechápe, proč se nespokojení místní neozvali přímo jemu. Se svými přímými soudy normálně komunkuje.

Náměstek si dělá, co chce?

Podle místních, se kterými Blesk hovořil, je nejvíc dopálilo, že zatímco oni musejí v případě stavby žádat o zábor hlavní ulice Tálínská, politika se toto netýká. „Všichni, kteří tu řešili nějakou stavbu, museli řešit zábor a platit značky, což stojí nemalé peníze, zatímco pan náměstek využívá ulici U Rybníka, která slouží především k procházkám,“ řekl Blesk jeden z místních obyvatel, který nechtěl zveřejnit jméno.

„Několik dní tu jezdí plně naložená nákladní auta. Já jsem si zrovna před domem zasypal díru, kterou mi obratem rozjezdili. Druhý den na to jsem před díru dal dřevěnou bednu s cedulí, kterou mi přejeli taky. To mě naštvalo a šel jsem si to s nimi vyříkat, moc jsem nepochodil,“ dodává.

Vjezd nákladních aut povolen

Podle Hřiba však k žádnému porušení nedošlo, protože do zmiňované ulice U Rybníka jednak mají vjezd povolen majitelé nemovitostí, jednak zde není ani zákaz vjezdu nákladních aut. „Já mám do ulice U Rybníka jako majitel tamní nemovitosti vjezd povolen, stejně jako všichni ostatní místní obyvatelé, bez omezení typu vozidla. Do ulice U Rybníka totiž není zakázán vjezd nákladních automobilů a místní ji mohou využívat bez omezení typu vozidla. Tento fakt mám úřadem potvrzen písemně. Není tam totiž značka B4 "Zákaz vjezdu nákladních automobilů."

Na demolici si Hřib najal specializovanou firmu. „Od firmy očekávám, že bude dodržovat zákony a dopravní předpisy. Pokud si tedy měla tato firma nebo nějaký její smluvní autodopravce vyřídit nějaké povolení na konkrétní SPZ vozidla, tak předpokládám, že tak učinila. Pokud by se ukázalo, že dotyčná firma nebo nějaký její smluvní autodopravce neměla v pořádku papíry, tak je to pro mne určitě poučení k uzavírání smluv s dodavateli do budoucna. Těžko ale mohu být odpovědný za dopravní přestupek někoho jiného,“ doplňuje náměstek.

Ulice je zničená dlouhodobě

Nutno říct, že zmiňovaná ulice U Rybníka je dlouhodobě ve špatném stavu, je vydlážděná úzkými panely a osobní auta, která po ní jezdí do garáží, se na ni nevejdou. Koleje jsou zde vyjeté minimálně od roku 2014, což je ostatně vidět i na google mapách. Podle místních, se kterými Blesk mluvil, se ale koleje výrazně prohloubily. „Když tu teď jede maminka s kočárkem a chce se vyhnout autu, ty koleje už ani nepřejede, když zaprší má problém i osobák,“ řekli Blesku.

Později Blesku další z místních volal s tím, že po ulici chodí několik dělníků s krumpáči a lopatami a koleje zahrabávají. To Blesku potvrdil i Hřib. „Demoliční firmě jsem řekl, ať celou trasu projdou a vyjeté koleje zahrabou.“

U domu byla skládka

Zdeněk Hřib koupil nemovitost v Kyjích v roce 2015, tedy ještě před tím, než vstoupil do politiky. Pozemek domu byl zanesen v podstatě skládkou, kterou původní majitel přislíbil odklidit. Místo toho však Hřiba zažaloval a objevilo se i několik stížností, že tehdejší primátor má na zahradě „binec“. Žalobu nakonec smetl soud ze stolu a „na své náklady jsem postupně zajistil vyklizení a ekologickou likvidaci odpadu ze zahrady i z domu. Za zrušení mnohaleté skládky původního vlastníka mi sousedé děkovali,“ uzavírá náměstek.

Video
délka: 00:11.21
Video se připravuje ...

Nákladní auta podle místních ničí cestu Čtenář Blesku

Fotogalerie
54 fotografií