Architektonickou soutěž na podobu nového terminálu vyhrál Franta s kolegou Michalem Brixem v polovině 90. let. Jejich plány pak ale převzala jiná architektonická kancelář Nikodem & Partner, které správa letiště projekt podle soudu předala bez svolení původních autorů. Pražský vrchní soud už v minulosti potvrdil, že skutečnými autory jsou Franta s Brixem.

„Odvolací senát Vrchního soudu v Praze rozhodl tak, že žalobci (Frantovi) přiznal požadovanou odměnu za užití díla, jehož je spoluautorem, když dostavbou prstu B na letišti bylo neoprávněně zasaženo do práv spoluautorů,“ sdělila k aktuálnímu verdiktu Kolářová. Letiště Praha musí Frantovi zaplatit do tří dnů od právní moci rozsudku.

Franta s Brixem získali za svou práci na letišti Cenu inženýrské akademie za vynikající projekt, cenu pražského primátora za mimořádně kvalitní architektonické dílo a také nominaci na cenu Miese van der Rohe za evropskou architekturu.

Kvůli výstavbě ruzyňského letiště za provozu se v první fázi postavila podle návrhu Franty a Brixe jenom část nového terminálu - odbavovací hala či jeden ze dvou „prstů“ terminálu. Zbytek „prstu B“ nechala správa letišť postavit až později, kdy se naplnily prognózy o nárůstu počtu cestujících.

Fotogalerie
9 fotografií