Do Prahy od začátku války na Ukrajině před více než rokem přišlo okolo 100 000 lidí, z toho necelou polovinu tvoří ženy a zhruba třetinu děti. Pražské Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině za dobu svého fungování odbavilo přes 117 000 lidí. Někteří uprchlíci v Praze nezůstávají a pokračují dále do jiných regionů nebo například do Německa. Město založilo také Centru následné podpory uprchlíkům z Ukrajiny, které má zajistit dlouhodobější služby a asistenci těm Ukrajincům, kteří v metropoli alespoň prozatím zůstali.

Pomoc neziskovkám

Podpora se podle schváleného dokumentu zaměří na podporu přímé práce s uprchlíky všech věkových kategorií, ať už v podobě jazykových kurzů, dalších vzdělávacích aktivit pro děti, mládež i rodiče nebo další rozvoj organizací, které uprchlíky pracují.

Podle Pospíšila loni město z vyhrazených 55 milionů korun rozdalo na grantech asi 35 milionů Kč, ale doba trvání podpory byla kratší. Letos magistrát počítá i s tím, že organizace o programu již ví a čerpání proto bude vyšší. Dodal, že peníze, které UNICEF městu poskytuje, jsou přímo určené na pomoc uprchlíkům, takže nebudou nikde chybět.

Video
Video se připravuje ...

Redaktorka Blesku v Chersonu: Schovaní lidé i poplach a ruské ostřelování Blesk - Marharyta Golobrodska

Fotogalerie
59 fotografií