Už bezmála čtrnáct dní aktivisté ze skupiny Poslední generace pořádají v ranní špičce pochody po magistrále. Chtějí docílit snížení nejvyšší povolené rychlosti na celém území Prahy na 30 km/h. Jejich počínání vzbuzuje řadu vášní, a to nejen mezi řidiči, které aktivisté blokují například při jízdě do práce, ale také mezi politiky. Podle aktivistů, ale i dalších odborníků se snížením rychlosti výrazně zvýší pocit bezpečí a lidé tak i více využívají alternativní způsoby dopravy.

„Nesouhlasím s blokádou magistrály. Tento způsob prosazování zóny 30 km/h je kontraproduktivní, protože místo povzbuzení věcné diskuse o zklidňování dopravy ji spíše zbytečně vyhrocuje. Zákon o veřejných shromážděních nicméně nevyžaduje pro demonstrace souhlas radního pro dopravu,“ napsal na svůj twitter náměstek primátora pro dopravu Zdeněk Hřib. Podle jeho slov by byla vhodnější forma petice nebo místní referendum. „Omezení rychlosti na 30km/h nicméně v Praze postupně zavádějí úřady městských částí například v okolí škol a školek, ale i na dalších místech. To určitě dává smysl. Na magistrále to ale nyní nepovažuji za vhodné,“ dodal.

Jeho vyjádření zkritizoval například radní Prahy 3 Matěj Michal Žaloudek, který má na věc zcela opačný názor. „Nejefektivnější a celkem snadné zvýšení bezpečnosti provozu je schválení 30 km/h jako základní rychlosti pohybu vozidel po městě. Uvádím to proto, že my, co prosazujeme třicítku ve městě, jsme označováni za ‚omezovače‘, ‚nepřátele svobody‘, ‚regulátory‘. Je to přesně naopak. Třicítka zvyšuje možnost vybrat si dopravní prostředek, jaký každý sám preferuje. Plošná padesátka je naopak obstrukce všech ostatních módů dopravy. Zácpy, které kvůli ní vznikají, stejně jako signalizované křižovatky, které kvůli ní jsou potřeba, zdržují nebo komplikují jak MHD, tak chodce i cyklisty.“

Odborníci třicítku podporují

Pohled na věc radního Žaoudka navíc podporuje i řada odborníků, výzkumů a zkušeností ze zahraničí. „Realizace zón 30 jsou jedním z důležitých prvků, které vedou ke zvýšení bezpečnosti silničního provozu ve městech. Aktuální příklady z Francie, Španělska, Nizozemí, Belgie a dalších evropských zemí ukazují, že zóny 30 lze využívat mnohem více, než jak je obvyklá praxe v ČR. Dle studií OECD lze předpokládat snížení počtu nehod s následkem těžkého zranění přibližně o 70 % a počtu smrtelných nehod až o 90 %,“ vysvětluje Tomáš Neřold, vedoucí Samostatného oddělení BESIP Ministerstva dopravy.

A snížení rychlosti nepřinese jen větší bezpečnost, ale také lepší ovzduší. Praha navíc v tomto ohledu za evropskými metropolemi až hrozivě zaostává, Pražané dýchají skoro nejvíc zplodin v Evropě. To ostatně potvrdilo i nedávné měření neziskové organizace Senzorvzduchu. Měření odhalila, že na všech místech byl výrazně překročen limit, který doporučuje Světová zdravotnická organizace. To ostatně potvrzují i slova urbanisty Petra Bednára: „Emise z motorů jsou sice nižší jen o málo a jen některé, ale nejvýraznější environmentální dopad je méně částic z brzd a pneumatik. Ty tvoří za běžných okolností 70 procent znečištění z automobilů při rychlosti nad padesát kilometrů za hodinu.“

Fotogalerie
31 fotografií