V průvodu lidé s oranžovými vestami nesli cedule s nápisy jako například 30 km/h pro Prahu. Páteční pochod začal stejně jako ten středeční kolem osmé ráno na Nuselském mostě, celou dobu ho policisté vedli dvěma pruhy, po silnici tedy auta mohla stále projet. Jeden z organizátorů, Arne Springorum, už při středeční akci uvedl, že aktivisté pouze využívají svého shromažďovacího práva. „Právo shromažďovací je důležitější než volný průjezd v dopravní špičce na Nuselském mostu,“ řekl.

V ČR umírají podle něj tisíce lidí kvůli znečištění ovzduší zplodinami ze spalovacích motorů. Uvedl, že město má nástroje, jak dopravu regulovat, například zavedením mýtného systému a podporou hromadné dopravy. Poznamenal, že v současnosti v Praze málokdo jezdí padesátikilometrovou rychlostí, protože doprava není plynulá.

Aktivisté podle něj chtějí žádat omezení na 30 kilometrů za hodinu všude, i například na magistrále. Vedlo by to k tomu, že by po ní jezdilo méně aut a mohly by vzniknout liniové parky, jako je to například v New Yorku. Omezení rychlosti také přinese méně hluku, doplnil. Aktivisté chtějí podle něj oslovit zastupitele na zastupitelstvu pomocí interpelací. Na aktivisty, kteří silnici blokovali, troubili řidiči, kteří projížděli kolem.

Springorum je mimo jiné členem organizace Just Stop Oil (Zastavme ropu). Loni v prosinci dostal v Británii šestiměsíční trest odnětí svobody s odkladem na dva roky za to, že v listopadu spolu s dalšími zablokoval okružní dálnici okolo Londýna, která je jednou z nejfrekventovanějších v zemi. Požadoval zastavení nových projektů těžby ropy a plynu v Británii tím, že se spustil z konstrukce dálničního značení.

Video
délka: 02:52.40
Video se připravuje ...

Ekoaktivisté blokovali magistrálu. (10. března 2023) Aktu.cz

Fotogalerie
18 fotografií