Jedno, dvě, ale i tři či více vozů carsharingových společností či skútrů v jedné ulici za sebou. To si tolik sousedů půjčuje auta, nebo si je zrovna u nás pronajímatelé »jen« odložili? Stížnosti na jejich parkování potvrdily redakci radnice několika městských částí. „Ukazuje se, že dopravní prostředky půjčoven velkou část času stojí zaparkované a zabírají veřejný prostor - chodníky či parkovací místa, kterých je obecně nedostatek,“ říká radní Prahy 6 Ondřej Matěj Hrubeš (ODS).

Podobně to vidí i v centru metropole, kde magistrátu již delší dobu navrhují změnu politiky tzv. modrých zón. „Šlo například o radikální limitaci počtu vydaných přenosných parkovacích oprávnění pro jednu právnickou osobu či zvýšení ceny těchto oprávnění.,“ komentuje to mluvčí Prahy 1 Petr Bidlo.

Magistrát chystá změnu

Podle náměstka primátora pro oblast dopravy Zdeňka Hřiba (41, Piráti) je řešení neutěšené situace s parkováním prioritou. „V programových tezích nové koalice je obsažen závazek, že bude vytvořena nová komplexní celoměstská koncepce parkování ve věci parkovacích zón, P+R a parkovacích a dopravních terminálů, a to na základě dostupných dat za účelem postupného zklidňování centra,“ řekl Hřib Blesku. Detaily mají být známy koncem března.

Podle předsedy České carsharingové společnosti provozovatelé sdílených aut stížnosti vždy řeší. „Obecně platí, že carsharingové vozy musí dodržovat všechna platná pravidla pro provoz a jejich uživatelé i všechny dopravní předpisy,“ uvedl Roman Filip. Například aplikace firmy car4sharing umožňuje nahlásit nevhodně zaparkovaný vůz, který zaměstnanci přemístí.

Parkovné v zónách

Rezidenti: 1. auto: 1200 Kč, 2. a další: 12 000 Kč
Carsharingové firmy: 1. auto: 100 Kč, 2. a další: 100 Kč

Provozovatelé carsharingu platí městu za parkování v zónách placeného stání ročně 100 Kč za každé auto. Rezidenti oproti tomu dají 1200 Kč ročně za první vůz, za druhý pak 12 000 korun.

Dopravě ulevují

Zatímco pro některé radnice jsou sdílená auta trnem v oku, jinde je naopak vítají. Počet vydaných oprávnění pro parkování je totiž vyšší, než počet parkovacích míst. „Z toho je zřejmé, že není možné zajistit, aby každá domácnost měla vlastní vůz zaparkovaný pohodlně před svým domem. Sdílení je tedy jedna z cest, jak situaci zlepšit,“ vysvětluje mluvčí radnice Prahy 7 Martin Vokuš.

Řeporyje chrání starosta, jinde omezují parkování

Blesk oslovil všechny pražské městské části. Zatímco v některých se sdílenými auty prý problém nemají, jinde to radnice musejí řešit. „V Kolodějích budeme problémy s carsharingem řešit časovým omezením parkovaní v okolí základní a mateřské školy,“ řekla Blesku starostka Angela Morávková. Právě tam obsazují sdílená auta pravidelně část parkovacích míst, kterých není mnoho.

Svérázné metody pak volí starosta Řeporyjí Pavel Novotný, v jehož městské části se objevily třeba i čtyři sdílené vozy vedle sebe. Firmu po opakovaných urgencích donutil, aby vozidla odvezla. „Přijeli čtyři chasníci a všechna auta odvezli pryč. Docílil jsem toho ale jenom tím, čemu se říká skoro nebezpečné vyhrožování. Kdybych to nebyl já, který má vybudovaný background úplného šílence, který my zneužíváme v zájmu městské části skoro při všem, co děláme, tak bych to nikdy nedokázal,“ řekl Novotný Blesku. Stížnosti občanů zaznamenaly i další radnice, třeba v Kunratice či Praha 2. Některé s tím naopak problém nemají. 

A co ostatní? Na dotazy reagovali starostové, místostarostové, mluvčí či tajemníci úřadů.

Praha 2: „Stížnosti na parkování sdílených vozidel jsou ojedinělé.“

Praha 3: „Zvýšený počet stížností neevidujeme, auta využívají i rezidenti.“

Praha 4: „Na sdílená auta si obyvatelé nestěžují.“

Praha 7: „Zásadní stížnosti neevidujeme.“

Praha 8: „Stížnosti ve zvýšené míře na území naší městské části neevidujeme.“

Praha 9: „Stížnosti neevidujeme.“

Praha 10: „Občas se objeví stížnosti na parkování většího množství sdílených skútrů, to se snažíme s provozovateli řešit.“

Praha 11: „Obyvatelé si stěžují v ulicích Gregorova, Exnárova, Štichova a dalších.“

Praha 13: „Stížnosti neevidujeme.“

Praha 14: „Doposud jsme neřešili problém parkování sdílených vozů.“

Praha 22: „Neevidujeme stížnosti na parkování sdílených vozů.“

Běchovice: „Naše městská část se sdílenými vozy problémy nemá.“

Přední Kopanina: „Se sdílenými automobily u nás problémy nemáme.“

Vinoř: „Parkovacích míst máme kritický nedostatek, ale sdílená vozidla se zatím objevila spíše sporadicky.“

Královice: „Nemáme problém s parkováním sdílených automobilů.“

Satalice: „Sdílená auta se u nás objevují, občas se jejich počet zvýší a občané na to upozorní. Řešíme to tím, že zavoláme dané společnosti, aby vozy si odvezla.“

Nedvězí: „S parkováním sdílených aut problémy nemáme.“

Kolovraty: „Sdílená auta se u nás vyskytují, ale jejich počet není příliš vysoký.“

Klánovice: „Nikdo si na to nestěžuje.“

Újezd: „Občas tu nějaké sdílené vozidlo stojí, ale nedělá to problémy.“

Kunratice: „Jsou zde určité lokality, kde se sdílené vozy hromadí a lidé si pak stěžují, že nemají kde parkovat. Centrum městské části jsme vyřešili zavedením omezeného stání po dobu tří hodin.“

Petrovice: „Problém prakticky neevidujeme.“

Kbely: „Řešili jsme stížnost, v současnosti se situace stabilizovala.“

Zbylé městské části redakci do uzávěrky neodpověděly.

Fotogalerie
27 fotografií