Stánky s vánočními stromky se v pražských ulicích většinou objeví během prvního adventního týdne. Najdeme je v centru města, na náměstích, v ulicích, na sídlištích i u hobbymarketů. Většina Pražanů čeká s nákupem až těsně před Štědrým dnem, čím dál tím více lidí však zdobí stromek už během adventu, zvláště pokud jsou v rodině malé děti. Často si lidé u prodejců stromek zamluví dopředu a vyzvednou si ho až před Štědrým dnem. Vlivem zdražování energií, pohonných hmot, ale i hnojiv se podle Sdružení pěstitelů vánočních stromků ceny letos zvedly asi o deset procent.

Nejoblíbenějším stromkem stále zůstává jedle kavkazská. „Ta se na prodeji podílí asi 80 procenty. Druhý nejprodávanější je smrk pichlavý, který tvoří asi desetinu prodejů. Zbytek připadá na smrk ztepilý a borovici. Na českém trhu také přibývá levnějších stromků z Dánska a Polska. Například jedlí z dovozu je na tuzemském trhu asi 70 procent, uvedl mluvčí Sdružení pěstitelů vánočních stromků František Valdman.

Porovnání cen i výběru

Tyto informace veskrze potvrzují i pražští prodejci. Blesk porovnal ceny na šesti místech v Praze - od Flory přes náměstí Jiřího z Poděbrad, náměstí Míru, Tylovo náměstí a Faustův dům na Karlově náměstí až po Anděl. Nejdražší stromek - prémiovou jedli kavkazskou - měli na Floře za bezmála tři tisíce, u ostatních se zákazník vejde za stejný prémiový stromek do dvou tisíc. Největší výběr je pak jednoznačně u Faustova domu.

Podle prodejců se zatím Pražané do velkých nákupů ale nehrnou. „Lidé si teď spíš koupí pár větviček chvojí nebo jmelí na ozdobu, s nákupem vánočního stromku zatím vyčkávají. Máme sice pár rezervací, ale největší nápor teprve přijde,“ říká Blesku prodejce z Flory.

Na Tyláku s rozvozem

„Lidé chodí, ale přebírají a hodně koukají na ceny. Museli jsme zdražit o deset procent, tak samozřejmě koukají, kolik je to bude stát. Radši vezmou o deset centimetrů menší a ušetří stovku. Ale máme dobrý výběr, proto se k nám zákazníci vracejí i několik let po sobě,“ vysvětluje hovorný prodejce z „Tyláku“. „Nově jsme také zavedli rozvoz. Máme tu i víc jak dvoumetrové stromy, lidé bez auta nebo starší lidé, kteří stromek kupují kvůli vnoučatům, by to jen těžko odváželi. Tak šéf řekl, že v okruhu osmi kilometrů budeme rozvážet,“ dodává. Rozvážka zákazníka vyjde na 250 korun a stromek mu přivezou až „do obýváku“.

U Anděla s dobrými radami

Prodejci u Anděla, konkrétně před OC Nový Smíchov, zase mají u svého stánku vypsané „vychytávky“, jak udržet stromek nejdéle čerstvý. „Zakoupený stromek je třeba skladovat v chladném prostředí v nádobě s vodou. Doporučujeme odříznout malý špalíček kmínku zalepeného smolou, aby voda mohla ke stromku proniknout. Pokud máte na stromek stojan s vodou, musí kůra stromku dosahovat až do vody. Nesmí se tedy ořezávat, protože stromek saje vodu pletivy pod kůrou,“ apeluje firma Baobab, která zde stromky prodává.

Také upozorňuje, že nákup stromku v květináči se může zdát jako dobrý nápad, který ale nemusí vyjít. „Po Vánocích si ho zasadím na zahradu,“ myslí si lidé. Bohužel ale stromek v květináči, jenž s vámi stráví Vánoce ve vytopeném obýváku, nemusí změny teplot přežít. Možná je proto lepší volit stromek řezaný, který je přímo pro tento účel pěstován na plantážích.

Video
Video se připravuje ...

Stavění vánočního stromu na Staroměstském náměstí v brzkých ranních hodinách (22. listopad 2022) David Malík

Fotogalerie
29 fotografií