Budova bývalé židovské synagogy slouží Československé církvi husitské k bohoslužbám, koncertům i společenským akcím. Husité chtějí tuto kulturní činnost více rozvinout, k tomu potřebují finanční prostředky.

„Cílem našeho projektu je, aby se z bývalé synagogy vytvořilo centrum mezikulturního dialogu a setkávání lidí různých kulturních, etnických a dalších skupin,“ sděluje Tereza Štěpka, členka náboženské obce Československé církve husitské sídlící právě v této budově.  

Multikulturní centrum by mělo propojovat místní účastníky s lidmi ve vybraných regionech a vyloučených lokalitách, a to pomocí moderních audio-vizuálních nástrojů. „Chceme tak navázat na kulturní i společenské akce, které již ve sboru probíhají, rozšířit jejich záběr o témata spojená s historií a kulturním dědictvím židovské, romské a dalších komunit v souvislostech tradice křesťanství a většinové společnosti,“ dodává Tereza Štěpka.

Obyvatelé „čtyřky“ nápad vítají

„Mohl by to být velmi dobrý počin, mohli byste hodně přispět k tomu, aby se lidé tolik nebáli jiných kultur a jiných přístupů k víře,“ komentuje na sociálních sítích uživatel Jan H.  Kdyby se prý Náboženské obci povedlo oslovit Pražany i za hranicemi Prahy 4, považoval by to za úspěšný projekt. „Skvělý nápad, rozhodně by to chtělo akce i pro děti - workshopy na různá etnická témata, divadla, a klidně i hodiny různých náboženství pro děti od 5 let,“ raduje se Petra B.

S projektem ale nesouhlasí například uživatel Jan J. Myslí si, že aby měl takový projekt význam, potřebuje mít velký dosah. „Na tomto zapadlém místě nebude mít šanci oslovit větší množství lidí. Volil bych buď online verzi, v případě ‚reálné‘ verze nějaké frekventované místo,“ komentuje. Tereza Štěpka však namítá, že v rámci projektu se budou vybrané akce konané v prostoru sboru vysílat ven a akce konané jinde zase do sboru. „Technika a odborníci na přenosy zajistí, že akce budou mít širší dopad,“ říká.  

Chybí finance

Náboženská obec požádala Ministerstvo financí o grant. Ačkoliv výzva běží už od října minulého roku 2021, stále se církvi nepodařilo vybrat dostatečné množství peněz na realizaci projektu. Pilotní provoz centra by měl probíhat už od jara 2023 do jara 2024. Na konci roku 2021 navíc zakoupila Náboženská obec pozemek se Sborem Alberta Schweitzera. Celková částka za pozemek byla 1 089 878 Kč. Tolik peněz obec neměla, a tak po zaplacení její poloviny splácí každý měsíc částku 9 tisíc korun po dobu pěti let. Zájemci a dobrovolníci však mohou i přispívat.

Video
délka: 14:45.28
Video se připravuje ...

Blesk Podcast: Ženy v taláru? Kněz Rob promluvil o modernizaci v církvi Blesk

Fotogalerie
6 fotografií