V roce 2019 byl Petr Kučera (Zelení) radním pro životní prostředí a měl rekonstrukci na starost. „Tehdy jsme tento projekt zastavili zejména proto, že jsme hodnotili, jestli je vůbec možné místo zrevitalizovat se zachováním javoru a došli jsme k názoru, že by to byly hlavně kosmetické úpravy, které by za to nestály,“ sděluje Blesku opoziční zastupitel za koalici Zelená pro jedničku.  Javor totiž zabírá hlavní místo trojúhelníku a zbývající prostor není až tak zajímavý.  

Konec jednoho projektu

 „Když jsme zařazení této investiční akce projednávali opět v roce 2021, tak jsem panu starostovi říkal, že budu protestovat proti kácení stromu a že projekt sám o sobě se zachováním stromu nedává smysl,“ komentuje opoziční politik. I přes jeho varování se starosta rozhodl dát projektu zelenou. Když prý protesty na zastupitelstvu nikam nevedly, tak Petr Kučera s opozičními zastupiteli i dalšími občany zorganizoval občanskou petici, ve které se postavili za zachování javoru.  

Starosta Petr Hejma (STAN) však se současným opozičním zastupitelem nesouhlasí. Poukazuje na to, že v této době již šlo o schválený projekt v realizaci - měl vydané stavební povolení, byl zahrnutý v zastupitelstvem schváleném rozpočtu, byl vysoutěžený dodavatel stavby a vypracovaná kompletní projektová dokumentace. „Dokonce bylo i platné povolení ke kácení stromu, který bránil realizaci obnovení původního historického Čapadla - podchodu pod nábřežím. Bývalý radní Kučera přerušil realizaci projektu,“ zlobí se Petr Hejma. Navíc se prý jednalo o kanadský javor, tudíž netypický strom.   

Místo nového náměstí pusto prázdno

Cílem projektu byla podle starosty skutečná revitalizace prostoru, který prý do té doby sloužil spíše jako veřejné WC. „Historicky zde bylo malé náměstíčko (dle dobových fotografií), následně byl prostor vyplněn navážkou stavebního odpadu, zasypán hlínou, následně porostl náletovými stromy a trávou,“ komentuje Petr Hejma. Po revitalizaci zde mohl být obnoven průchod k řece, instalován vodní prvek, lavičky, pítko a dva nové vzrostlé stromy a ostatní zeleň. „Realizace projektu měla podporu nejen řady místních a byla nyní bohužel přerušena na základě petice vyvolané aktivisty na záchranu stromu,“ dodává.

Nová verze projektu

Nakonec se Praha 1 rozhodla realizovat původní projekt ze dvou třetin. Strom by prosperoval vesele dál a až by dožil, dodělala by se zbývající část na jeho původním místě. Kolem javoru mělo přibýt travnaté prostranství, náměstí mělo být vydlážděno a navíc se zde měl objevit i vodní prvek. Předělání projektu vyšlo podle Petra Hejmy na zhruba půl milionu korun. 

„Přes všechna slova starosty, že projekt upraví, že v místě vznikne náměstíčko, narazil starosta na skutečnost, že výsledek nikam moc nevede, že to není výrazné zlepšení místa, když by se vydláždila část parčíku a zároveň podle mých informací narazil na to, že vybraná firma už nebyla ochotna stavbu za vysoutěžené peníze dodat,“ popisuje Petr Kučera. Bojkot ze strany firmy byl prý hlavním důvodem, proč se nezačalo stavět.

Petr Hejma však za kámen úrazu považuje změnové dokumenty a následnou krizi, v rámci které došlo k navýšení cen materiálu. „Když už jsme se domluvili na konkrétní částce a měli to potvrzeno radou, tak přišla firma s dalším razantním navýšením, což by už nemělo ekonomický smysl,“ vysvětluje starosta.

 „Plýtvání penězi? V žádném případě!“

Podle Petra Kučery již bylo proinvestováno osm milionů korun. Cena prý neustále stoupá, něco stála samotná sanace a proběhlo vyrovnání se stavební firmou, která naúčtovala náklady související s konzervací stavby. „Nám vadí zejména ty marně proinvestované peníze, ačkoliv informace byly, že to nikam nepovede. Starosta do toho šel, vybagroval místo a teď to zase zasypává. Je to úplně absurdní,“ kritizuje postup Petr Kučera. Také mu vadí proinvestované peníze do PR za stovky tisíc. 

Petr Hejma však argumentuje tím, že nejde o ztracené peníze. Poté, co javor dožije, naváže na již provedené práce další či stejná firma. Jediné ztracené peníze spočívají ve zmeně projektu, kdy se ještě s javorem počítalo a za udržení staveniště i jeho dočasnou přeměnu. Nyní je totiž v plánu na místě vysadit trávu a čekat, než javor přirozeně odejde. Podle starosty navíc PR stálo jen vyšší desítky tisíc. „Stojím si za tím, že jsme nic nezvorali,“ říká závěrem. Naopak by měl prý převzít odpovědnost Petr Kučera, kvůli jehož petici se projekt zastavil, jinak by už byl hotový.  

Video
délka: 00:08.00
Video se připravuje ...

Aktuální podoba zrekonstruovaného Smetanova nábřeží dne 29. července 2022. Jan Dařílek

Fotogalerie
17 fotografií