Praha v noci na čtvrtek uzavře Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině (KACPU) ve Vysočanech. Důvodem jsou přeplněnost metropole a nedostatečné kapacity. Na místě zůstanou pouze informátoři. Fiala novinářům při představování kandidátky koalice Spolu do Senátu řekl, že systém asistenčních center se osvědčil, nevidí proto důvod k uzavírání pražského. O záležitosti chce se Hřibem mluvit. Kroky města označil za neuvážené. Zmínil i blížící se komunální volby.

KACPU odbavilo od začátku války na Ukrajině letos v únoru přes 98 000 uprchlíků a zajistilo bydlení pro 9430 lidí, tedy necelou desetinu. V Praze vznikla rovněž dvě stanová městečka zejména pro romské ukrajinské uprchlíky, kterými prošly další stovky lidí. Od začátku června byla ukončena také oficiální humanitární pomoc uprchlíkům na hlavním nádraží.

„Já bych chtěl, aby se situace skutečně začala řešit, jak po tom volám už od března. To znamená, aby vznikl relokační mechanismus založený na motivaci uprchlíků daný tím, že stát jim poskytuje pomoc a že ta bude poskytována v místech, kde kapacita je, a ne tam, kde není. Aby se za státní peníze nevytvářel problém, který za státní peníze budeme muset řešit,“ řekl Hřib.

Ve hře je podle něj stále jeho návrh snížit uprchlíkům v přeplněných krajích dávky pomoci, což by je motivovalo přesunout se do těch méně zatížených. V uplynulých týdnech se na jednání se státem a ministerstvem vnitra dozvěděl, že to není možné. Právní posouzení zamítnutí nápadu město dostane ve čtvrtek. „Apelovali jsme na to, aby nám bylo doručeno právní vysvětlení, proč by nebylo možné aplikovat mechanismus, který jsem navrhoval, to nám bylo přislíbeno. Mělo by se pracovat na motivačních mechanismech, ale žádné na stole nejsou. Očekával bych, že se už přestanou hledat důvody, proč to nejde,“ řekl.

V pondělí KACPU ve Vysočanech odbavilo 755 osob. Hřib předpokládá, že do čtvrtka bude odbaveno celkem 100 tisíc osob za celou dobu trvání asistenčního centra. Podle primátora jde o rekordní číslo mezi všemi krajskými asistenčními centry.

Konec KACPU

Vysočanské KACPU bude odbavovat uprchlíky naposledy ve středu a v noci na čtvrtek se pak zavře. Provoz bude ukončen na dobu neurčitou. „Pokud by se situace s rozdělováním uprchlíků změnila, tak jsme připraveni KACPU otevřít. Nemůžeme ale přijímat lidi v místě, kde se o ně neumíme postarat. Není to nic, co by přišlo z čistého nebe, já jsem upozorňoval, že kapacity jsou plné, od března,“ řekl Hřib. Kvůli velkému náporu musel být provoz KACPU na čas přerušen už v březnu.

Na místě zůstane informační služba, která uprchlíky seznámí s tím, jaká je jejich situace, co mají dělat a že jim pomoc může být poskytnuta na jiném místě. Kromě informátorů budou k dispozici letáky nebo infocedule, které budou rovněž na hlavním nádraží. Podle Hřiba informátoři uprchlíkům vysvětlí, že Praha je plná, neseženou v ní ubytování a i s ohledem na výše nájmů je pro ně výhodnější jít jinam. Uprchlíci mají stále možnost získat bezplatnou jízdenku do jiného kraje, dodal primátor.

Problém s nedostatkem ubytování bude muset město řešit rovněž v souvislosti se začínající turistickou sezonou. Řada z uprchlíků totiž bydlí v hotelech nebo hostelech, které primárně slouží pro ubytovávání turistů. „To je další důvod, proč je nutné se zabývat dlouhodobým řešením problému,“ řekl Hřib. Primátor řekl, že se nelze spolehnout na kapacity na kolejích, které přes léto vzniknou. „To jen odsune problém o dva měsíce,“ dodal.

Rakušan: Nic to nepřinese

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) uvedl, že krok města nic nepřinese. „Zajistíme registraci na jiných krajských centrech nebo přes klasický provoz odboru azylové a migrační politiky a pracovišť cizineckých policií. Jen to bude méně komfortní pro lidi přicházející do Prahy,“ uvedl Rakušan.

Pokud si ukrajinský uprchlík už dojednal ubytování v Praze, dočasnou ochranu v Česku dostane, jen bude muset stát fronty jinde a zařizování bude mít složitější. Praha podle něj mohla se svým krokem počkat alespoň do začátku prázdnin, kdy by měl přestat platit nouzový stav, a naopak by měla začít fungovat náhradní legislativní pravidla podle několika zákonů vztahujících se k Ukrajině.

Pražské silné gesto může vést ke zmatkům a vládu tlačit k silovým řešením, podotkl Rakušan. Nechce být tlačen k tomu, aby uplatnil krizovou legislativu a Praze přikázal, aby asistenční centrum nadále provozovala. „Já to nechci a přijde mi to absolutně zbytečné,“ dodal.

Fotogalerie
30 fotografií