Operace Anthropoid byla možná hlavně díky pomoci mnoha statečných Pražanů. Josef Gabčík a Jan Kubiš stanovili základnu v Biskupcově ulici. Štáb měli v bytě u Jana Zelenky a bydleli hned naproti v čp. 1745/7 u odbojářské rodiny Moravcovy. 

Oba českoslovenští parašutisté vymýšleli několik měsíců plán, chodili tančit, na hokej a našli si dokonce milenky. Dne 27. května se nakonec atentát povedl, Heydrich následně umírá na infekci v ráně. Nacisté však spustí ohromné vyšetřování. Parašutista z jiné skupiny Čurda nevydrží tlak a prozradí kontaktní adresy v Praze.

Rodina hrdinů

Alois Moravec pracoval jako inspektor státních drah, jeho manželka Marie, dobrovolná sestra Červeného kříže, patřila k nejobětavějším pomocníkům Jana Kubiše, Jozefa Gabčíka a dalších parašutistů vyslaných z Anglie do protektorátu.

Starší syn Miroslav Moravec v roce 1939 odešel do exilu a bojoval v řadách 310. československé stíhací perutě ve Velké Británii. O pět let později zahynul při havárii letadla startujícího k operačnímu letu. Mladší syn Vlastimil „Aťa“ Moravec, čerstvý absolvent obchodní akademie, se zapojil do sítě odbojářů pomáhajících parašutistům.

Poté, co pražské gestapo ukončilo a vyhodnotilo výslech parašutisty Karla Čurdy, který zradil atentátníky na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, vydalo se zatýkací komando na jednu z jím uvedených adres - do žižkovského bytu rodiny Moravcovy. Čurda právě toto místo označil jako jeden z hlavních opěrných bodů parašutistů během jejich pražské operace.

Krvavé probuzení

Dne 17. června 1942 po čtvrté hodině ráno vtrhli příslušníci gestapa vedení Oskarem Fleischerem do bytu v Biskupcově ulici č. 7. Našli v něm Marii Moravcovou a jejího manžela Aloise. „Teta“ Marie byla na tuto situaci připravena. Ukryla se na toaletě a spolkla kapsli s jedem. Gestapáci běsnili, protože Marie Moravcová jim už nic neřekla. 

Otec vydržel šílené mučení a úkryt neprozradil. Vyslýchající se tak zaměřili na devatenáctiletého syna Vlastimila. Ten dlouho odolával, ale nelidský výslech nakonec nevydržel poté, co mu ukázali uřízlou hlavu maminky naloženou v akváriu. Prozradil, že nejhledanější vojáci v protektorátu se ukrývají v kostele sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici.

Alois a syn Vlastimil byli popraveni 24. října téhož roku v Mauthausenu. Tam skonali i Mariina sestra Karolína Králová s manželem Františkem a Vlastimilova snoubenka Věra Löblová, její bratr Miroslav a matka Irena.

Co je motivovalo?  

„V případě Moravcových byla asi jedním z motivů účast syna Miroslava v zahraničním odboji,“ sděluje Blesku Prokop Tomek, ředitel odboru výzkumu a vzdělávání Ústavu totalitních režimů.  Paní Moravcová oslovovala i další pomocnice ze Svazu dobrovolných sester čs. Červeného kříže, jehož byla členem. Značná část pomocníků pocházela z řad Sokolů či bývalých příslušníků československých legií. „Nezbytná byla vysoká národní uvědomělost a nenávist k okupantům,” pokračuje ředitel.

Pokud šlo o útok na Heydricha, tak od října 1942 do ledna 1943 bylo zastřeleno za pomoc parašutistům 288 českých vlastenců, většina patrně z Prahy. Mnoho pomocníků ale prý podle Tomka nebylo prozrazeno a válku přežilo. Pokud by se situace opakovala dnes, jistě by se prý  do odboje a pomoci odboji zapojila řada skupin i jednotlivců. „Samozřejmě by šlo, tak jako vždy, o menšinu z celku obyvatelstva. Nejde jen o dostatek odvahy. Především je pozice neozbrojeného obyvatelstva  proti násilné moci značně nevýhodná,“ doplňuje ředitel.

Fotogalerie
17 fotografií

Video
Video se připravuje ...

Zeman k 80 letům od atentátu na Heydricha: Stálo to za to ČTK