Čtvrtek 7. prosince 2023
Svátek slaví Ambrož / Benjamín, zítra Květoslava
Zataženo, déšť se sněhem 1°C

Putinova bratra zabili nacisté při obléhání Leningradu: Teď dělá Ukrajincům to samé!

Autor: rix, ČTK - 
10. března 2022
10:11

Americký ministr zahraničí Antony Blinken přirovnal ruské počínání na Ukrajině ke způsobům nacistů za druhé světové války. V souvislosti s tím upozornil Vladimira Putina, že kvůli běsnění nacistů zemřel při obléhání Leningradu jeho teprve roční bratr Viktor. Ruského vládce vyzval k okamžitému ukončení bojů. 

Hitlerova vojska za druhé světové války obléhala Leningrad bezmála tři roky. To mělo strašné následky. Kvůli hladu a bídě zemřely statisíce lidí. Byl mezi nimi i Putinův bratr Viktor. Počínání invazních vojsk se podle Blinkena podobá nacistickým zvěrstvům. 

„Je to ostudné. Vyzýváme Rusko, aby okamžitě zastavilo tyto útoky. Pusťte dovnitř potraviny a léky. Pusťte lidi bezpečně ven a ukončete tuto válku proti Ukrajině,“ apeloval ministr podle serveru Aktuálně.cz.

Například v Rusy ostřelovaném Mariupolu na jihovýchodě Ukrajiny jsou lidé bez tekoucí vody, elektřiny a vytápění a dochází jim i jídlo, upozornil v pátek podle Reuters starosta města Vadym Boječenko. Moskva v sobotu ráno souhlasila s vytvořením humanitárních koridorů právě v Mariupolu a ve městě Volnovacha, ale podle úřadů ihned příměří porušila.

Kritickou situaci ve městě popsala webu Ukrajinska pravda také dobrovolnice Olena, jejíž příbuzní žijí ve městě. Lidé se podle Oleny bojí vycházet na ulici, tráví čas v krytech a ve sklepích, šetří si zbytky baterie na telefonech a čekají na vytvoření koridorů pro evakuaci.

22:02
6. 12. 2023

Vážení čtenáři, dnes naše zpravodajství z války na Ukrajině končí. Znovu se přihlásíme ve čtvrtek ráno, dobrou noc.

21:48
6. 12. 2023

USA pošlou Ukrajině další vojenskou pomoc ve výši 175 milionů dolarů, uvedl podle AP Washington. Dál jednají o rozsáhlejší pomoci napadené zemi.

20:18
6. 12. 2023

Moskevský soud prodloužil vazbu spolupředsedy nezávislého hnutí Golos, které monitoruje volby v Rusku. Grigorij Melkoňjanc zůstane za mřížemi do 17. dubna příštího roku. Přitom se očekává, že prezidentské volby v zemi budou v polovině března. Informovaly o tom dnes agentury Reuters a TASS. Bezpečnostní složky Melkoňjance zatkly v srpnu před tehdejšími regionálními volbami, viní ho ze spolupráce s takzvaně nežádoucí organizací. Čelný představitel Golosu vinu odmítá.

Zobrazit celý online

Video  Jaderné elektrárny padly Rusům a Ukrajinci bez vody a jídla  - Bára Horáková, Lukáš Červený, Reuters
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud