„Vyjeli jsme narychlo dopoledne, cílem je Užhorod u hranic se Slovenskem, dál už pro nás není bezpečno. Cesta nám potrvá asi sedm hodin,“ popisuje řidič-záchranář Richard Lizák (25).
„V Užhorodě si sanitky převezmou naši kolegové, proběhne rychlé zaškolení, seznámíme je s přístroji a vybavením vozidel, ale nijak dlouho se zdržovat nebudeme, protože na Ukrajině platí zákaz vycházení od deseti hodin večer,“ pokračoval Lizák.
Záchranář ví, že se velká část týmu ještě bude do Ukrajiny vracet. „Řešili jsme odvoz uprchlíků do Ostravy pomocí vlaků, ty nám teď administrativní problémy na Slovensku stopli. Snad se vše brzy vyřeší,“ dodal Richard Lizák.
Rozdělí si je sami
Kde budou sanitky fungovat, už česká strana neovlivní. „O tom už si rozhodnou ukrajinští kolegové,“ řekla ředitelka ostravského Červeného kříže Alžběta Hrabovská. „Nadále dodáváme i zdravotnický materiál, obinadla, krytí, veškerý materiál pro krvácející stavy,“ dodala.
Moravskoslezští záchranáři darují Ukrajině pět sanitek. Michal Charbulák
Léky však Ukrajině dovézt nemohou. „Ty s sebou nebereme. Ukrajinská legislativa to neumožňuje. Jakmile by se celníkům či vojákům něco v naší sanitce nezdálo, mohli by nám to zabavit,“ upozornila Hrabovská.
Starší, ale bez problémů
Darované sanitky jsou už staršími auty, ale stále ve velmi dobrém stavu, servisované a vybavené veškerou potřebnou technikou. Provozovala je Zdravotnická záchranná služba Moravskoslezského kraje a díky jeho podpoře je může postrádat v rámci obnovy vozového parku.
Kvůli jednodušší administrativě jde zatím o zápůjčku. „Doufáme, že válka skončí co nejdříve, pak už by se vozy řešily jako dar. Věřím, že tento symbolický dar má nejen praktickou, ale i morální hodnotu,“ řekl ředitel Roman Gřegoř.

Německo očekává, že Slovensko nyní urychleně schválí nový balík protiruských sankcí Evropské unie. Na pravidelné tiskové konferenci to dnes řekl mluvčí německé vlády Stefan Kornelius. Dodal, že podle jeho informací se podařilo výhrady Slovenska vůči balíku vyřešit. Slovenský premiér Robert Fico v červnu řekl, že Bratislava 18. balík sankcí nepodpoří. V pondělí uvedl, že si kvůli tomu telefonoval s německým kancléřem Friedrichem Merzem.

Rusko ve stále větší míře v bojích na Ukrajině používá chemické zbraně, včetně chlorpikrinu. Podle agentury DPA o tom informovala německá Spolková zpravodajská služba (BND) a nizozemská vojenská rozvědka MIVD a tajná služba AIVD. Chlorpikrin je řazen mezi dusivé chemické zbraně.
„To, že ruská armáda nasazuje slzotvorné plyny a chlorpikrin, se stalo běžnou praxí a je silně rozšířené,“ uvedly zpravodajské služby. Připomínají, že o tom, že ruská armáda využívá slzotvorné látky, se vědělo, ale nově potvrzují, že je to i chlorpikrin. Ve vysokých koncentracích v uzavřeném prostoru může mít tato látka využívaná jako zbraň za první světové války smrtící účinky. „Představuje to ještě závažnější porušení úmluvy o chemických zbraní, která zakazuje používání této látky za jakýchkoliv okolností,“ uvádějí němečtí a nizozemští zpravodajci. Podle šéfa MIVD Petera Reesinka Rusko zesiluje nasazení používání chemických zbraní. „Hrozba vyplývající z ruského programu pro chemické zbraně postupně roste,“ uvedl Reesink.