„Vyjeli jsme narychlo dopoledne, cílem je Užhorod u hranic se Slovenskem, dál už pro nás není bezpečno. Cesta nám potrvá asi sedm hodin,“ popisuje řidič-záchranář Richard Lizák (25).

„V Užhorodě si sanitky převezmou naši kolegové, proběhne rychlé zaškolení, seznámíme je s přístroji a vybavením vozidel, ale nijak dlouho se zdržovat nebudeme, protože na Ukrajině platí zákaz vycházení od deseti hodin večer,“ pokračoval Lizák.

Záchranář ví, že se velká část týmu ještě bude do Ukrajiny vracet. „Řešili jsme odvoz uprchlíků do Ostravy pomocí vlaků, ty nám teď administrativní problémy na Slovensku stopli. Snad se vše brzy vyřeší,“ dodal Richard Lizák.

Rozdělí si je sami

Kde budou sanitky fungovat, už česká strana neovlivní. „O tom už si rozhodnou ukrajinští kolegové,“ řekla ředitelka ostravského Červeného kříže Alžběta Hrabovská. „Nadále dodáváme i zdravotnický materiál, obinadla, krytí, veškerý materiál pro krvácející stavy,“ dodala.

Video
Video se připravuje ...

Moravskoslezští záchranáři darují Ukrajině pět sanitek. Michal Charbulák

Léky však Ukrajině dovézt nemohou. „Ty s sebou nebereme. Ukrajinská legislativa to neumožňuje. Jakmile by se celníkům či vojákům něco v naší sanitce nezdálo, mohli by nám to zabavit,“ upozornila Hrabovská.

Starší, ale bez problémů

Darované sanitky jsou už staršími auty, ale stále ve velmi dobrém stavu, servisované a vybavené veškerou potřebnou technikou. Provozovala je Zdravotnická záchranná služba Moravskoslezského kraje a díky jeho podpoře je může postrádat v rámci obnovy vozového parku.

Kvůli jednodušší administrativě jde zatím o zápůjčku. „Doufáme, že válka skončí co nejdříve, pak už by se vozy řešily jako dar. Věřím, že tento symbolický dar má nejen praktickou, ale i morální hodnotu,“ řekl ředitel Roman Gřegoř.

11:38
25. 2. 2024

V noci na dnešek zahájili Rusové rozsáhlý útok na Kosťantynivku v Doněcké oblasti, použili rakety S-300. Zničili několik budov včetně vlakového nádraží a kostela. Zraněn byl jeden civilista, informovaly podle Kyiv Postu místní úřady.

10:54
25. 2. 2024

Ruské jednotky pravidelně útočí na ukrajinská postavení, na mnoha úsecích fronty je situace složitá a vyžaduje ustavičnou kontrolu, uvedl hlavní velitel ukrajinských ozbrojených sil Oleksandr Syrskyj poté, co spolu s ministrem obrany Rustemem Umerovem navštívili velitelství poblíž fronty.

Za nezbytné Syrskyj pokládá zlepšit ochranu vojsk před drony a nálety s použitím řízených leteckých bomb, jakož i posílení jednotlivých frontových úseků.

10:16
25. 2. 2024

„Samozřejmě bych ho zabila, kdybych mohla," tvrdí nejnebezpečnější odstřelovačka Ukrajiny 44letá Olena Bilozerská a dodává, že Putina nakonec zavraždí vlastní stoupenci. Varovala také před ruskou nenažraností - po Ukrajině by mělo následovat Moldavsko, Polsko a Finsko. Celý článek čtěte zde.

Kompletní online
Fotogalerie
85 fotografií