Od 11. října se nabídka Lítačky rozšířila také o sdílená kola. Pražané si je půjčují nejčastěji na dobu kolem 5 minut. Více než tři čtvrtiny jich využilo tuto službu vícekrát. Největší zájem o sdílená kola je v uzlových bodech městské hromadné dopravy, zejména v oblastech Holešovic, Letné, Dejvic, Karlína a Starého Města. Atraktivní bývá také celá oblast podél vltavských břehů. 

„Čtvrt roku fungování pilotního projektu i přes zimní období ukazuje, že kombinace sdílených kol a MHD dává smysl a lidem využívajícím veřejnou dopravu přinášíme další benefit v podobě snadnějšího a zároveň zdravého pohybu po Praze,“ říká radní pro dopravu Adam Scheinherr (Praha sobě). 

Nová služba si klade za cíl usnadnit cestujícím „první a poslední“ míli jejich cesty. „I proto jsme začali ve velkém přidávat cyklostojany ke stanicím metra a připravujeme je i u tramvajových přestupních uzlů,“ dodává náměstek primátora.

Zima ani mráz cyklisty nezastaví

I přes podzimní a zimní provoz chladné počasí kolaře neodradilo. Každý den přibývá v zimě okolo 30 nových uživatelů a například 3. ledna si kolo půjčilo téměř 900 lidí.

„Pokles zájmu o jízdu na kole je tak v zimě oproti srovnání s loňským rokem, kdy tato možnost pro Pražany nebyla, výrazně mírnější,“ sděluje ředitel ROPID Petr Tomčík. Nejčastěji si lidé půjčují kola v přepravních špičkách, a to ráno cca kolem sedmé a odpoledne mezi 14. a 17. hodinou. Cyklisté jezdí i v noci, kdy PID registruje průměrně okolo 40 výpůjček denně. Podle statistiky, kterou má k dispozici pražský dopravní podnik, od započetí této služby došlo skrz Lítačku k 72 tisíc výpůjčkám.

Méně emisí, více času

Uskutečňuje je třeba Veronika, která dojíždí za prací ze Žižkova na Černý Most. Každý den nastupovala do tramvaje, která jí dovezla na Hlavní nádraží a s jedním přestupem na Florenci se do finální destinace dostala za necelých 45 minut. V kombinaci Lítačky se sdílenými koly nyní nasedne na Nextbike, projede Žižkovským tunelem do Karlína a během 10 minut už nastupuje na metro ve stanici Křižíkova směr Černý Most. „Celá cesta mi nyní trvá něco kolem půlhodinky. Protáhnu se a ušetřím čas,“ chválí si pro Blesk. 

I další uživatelé si novinku pochvalují. „Rekola jsem pro dopravu po městě volil už před novou službou, když nebyla výpůjčka zdarma, ale teď ho popadnu i na kratší kus cesty,“ říká pro Blesk Petr. Kolo mu prý ušetří až 15 minut cesty. Další cyklistka Kristýna jezdí mezi Bubenčí a Ortenovým náměstím. Předtím jezdila tramvají, teď na kole. Zabere jí to jen 14 minut. „A navíc si na kole vyčistím hlavu,“ dodává.  

Jak to funguje?

Prvních 15 minut zdarma od vypůjčení kola bude moci využít každý majitel platné elektronické předplatní jízdenky pro území Prahy (nahraný na kartě Lítačka, v mobilní aplikaci PID Lítačka nebo na platební kartě či In Kartě Českých drah), který svůj aktivní účet v Lítačce propojí s aplikacemi provozovatelů sdílených kol Rekola nebo Nextbike, a to až čtyřikrát denně.

Video
délka: 02:42.28
Video se připravuje ...

Vy patříte na Tour: legendy české cyklistiky zažívají slavný závod WeLoveCycling.cz

Fotogalerie
10 fotografií