K tomu, aby lidé mohli odcestovat z Česka, je v nyní zapotřebí kromě platného cestovního dokladu také vyplněný vstupní formulář do cílové země, pokud ho vyžaduje, a potvrzení o bezinfekčnosti. Tím může být buď očkovací certifikát, platný negativní test či potvrzení o prodělání nemoci covid-19. Jsou však lidé, kteří se nařízení snaží obejít, jak dokazuje případ, který se v uplynulých dnech odehrál na pražském letišti.

„Začal jsem na odbavení z vlastní vůle kontrolovat certifikáty ne pohledem, ale Čtečkou. Trvalo to přesně pět pasažérů, když to jméno na papíru nějak ,nesedělo‘,“ popsal ve čtvrtek večer na twitteru muž, který podle informací v profilu pracuje pro leteckou společnost Smartwings a také na pražském letišti jako handlingový agent. Když po jednom z cestujících žádal správný certifikát, ten se prý začal vymlouvat, že se k e-mailu nedostane a na stránky Ústavu zdravotnických informací a statistiky, kde by si certifikát mohl stáhnout, také ne. „Tečku neměl. Takže se neletí,“ dodal agent s tím, že na místo zavolal policii, muž ale mezitím utekl.

Podle mluvčí společnosti Smartwing Vlaďky Dufkové se případy falšování dokladu bezinfekčnosti čas od času objeví, jedná se ale zatím o ojedinělé případy za celé období pandemie. „Kontroly bezinfekčnosti na letišti provádí handlingová společnost, se kterou dopravce spolupracuje. Pokud handlingový agent získá podezření o nepravosti dokladu o bezinfekčnosti, je to řešeno s policií, která si případ převezme k šetření, a cestující je odmítnut k přepravě,“ popsala, jak proces funguje.

V minulosti došlo ke dvěma případům, kdy se osoba prokázala falešným PCR testem,“ řekla Blesku mluvčí cizinecké policie Renata Grecmanová. Případy falešného certifikátu o očkování byly podle ní také dva. 

Letiště se podle jeho mluvčí Kláry Divíškové setkává například s propadlou platností výsledku nebo nesprávně provedeným typem testu. „To se může stát například při změně podmínek pro cestování do některého státu. Co se týká certifikátu, ten neobsahuje žádnou známku pravosti, proto neumíme ve 100 procentech posoudit, zda je pravý. Byly odhaleny pouze velmi špatné padělky nebo nesouhlasilo datum vystavení certifikátu k datu odletu, protože bylo změněno v padělku pouze jméno a jiná data ne,“ řekla Divíšková Blesku.

Otázku také vzbuzuje používání, resp. nepoužívání čteček QR kódů při kontrole certifikátů. „Od platnosti pasu jsem letěl nejméně desetkrát a nikdo to nekontroloval čtečkou, až teď v pondělí na Maltě. Jinak všude papíry,“ uvedl jeden z cestujících.  Podle Divíškové je otázka použití čtečky kódů záležitostí jednotlivých leteckých společností, záleží na tom, jaký způsob kontroly preferují.  

Trestný čin

Jak se prohřešek trestá? „V případě, kdy dojde ze strany cestujících  k porušení ochranného opatření Ministerstva zdravotnictví, je věc postoupena správnímu orgánu, který je příslušný k projednání přestupku, a tím je v tomto případě místně příslušná krajská hygienická stanice,“ uvedla Grecmanová.

Podle Nejvyššího státního zastupitelství však padělání covidových certifikátů či předložení padělaného nebo pozměněného certifikátu může být trestným činem  padělání a pozměnění veřejné listiny, za který hrozí až tři roky vězení. Týká se to certifikátů v tištěné i elektronické podobě. „Posouzení trestní odpovědnosti přitom závisí na konkrétních okolnostech každého případu tak, jak je zhodnotí věcně a místně příslušný státní zástupce,“ uvedl úřad.

Fotogalerie
24 fotografií