„Myslím, že je důležité pro nás všechny připomínat si milníky naší historie a ideály, na kterých se zrodily. Především v dnešní době, která není jednoduchá, bychom o tom měli neustále přemýšlet,“ řekl novinářům Bareš. Upozornil především na omezení spojená s pandemií koronaviru, hlavně v přístupu ke vzdělání či cestování, a také problémy okolo šíření tzv. fake news. „Připomínat si tak základy demokracie a svobody je nutné, protože nejsou automatické,“ dodal Bareš.

Nesouhlas s prezidentem

Pro většinu rektorů bylo setkání zástupců vysokých škol na Hradčanském náměstí v minulých letech náhradou za slavnostní ceremoniál předávání státních vyznamenání na Pražském hradě, kterého se kvůli napjatým vztahům s prezidentem Milošem Zeman přestali účastnit.

Důvodem byl nesouhlas zástupců vysokých škol s odmítavým postojem prezidenta k některým rektorům a s tím, že odmítl jmenovat několik profesorů. Loni rektoři kvůli špatné epidemické situaci od slavnostního setkání v Praze upustili a vznik Československa si většina z nich připomněla ve svých městech.

Pod Emauzy

Položením květin u pomníku československých legionářů na náměstí Pod Emauzy v Praze dnes zástupci Československé obce legionářské a další představitelé politického života uctili památku padlých, kteří se zasloužili o vznik samostatného státu v roce 1918.

Náměstek pražského primátora Petr Hlaváček (za TOP 09) při pietním aktu řekl, že „ jakožto svébytný a suverénní stát jsme za zodpovědní za svá konání, své volby a za svou budoucnost. Stát a všechno v něm je naší dohodou. Úspěch je naším úspěchem, selhání je naším selháním,“ uvedl.

Slovenský velvyslanec v Praze Rastislav Káčer mimo jiné připomněl tehdejší i nynější dobré vztahy mezi Českou republikou a Slovenskem. Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) mluvil o tom, že je nutné dál pečovat o suverenitu a nezávislost země a její demokratické principy. „Měli bychom se dnes zachovat stejně jako ti, co obnovili a znovu do původní podoby uvedli památník československých legionářů, těch co nám přinesli svobodu. Vezměme si to jako inspiraci pro to, abychom i dnes obnovili svoji svobodu, nezávislost, svébytnost a suverenitu. Kromě jiného jsme tím povinováni i našim vítězným synům,“ řekl předseda Senátu.

Jak to bude s ceremonií?

Ceremoniál k předávání státních vyznamenání se kvůli onemocnění a hospitalizaci prezidenta dnes neuskuteční, Hrad podle mluvčího Jiřího Ovčáčka pouze zveřejní seznam vyznamenaných. Kancelář hlavy státu v pondělí s odvoláním na rozhodnutí Zemana informovala, že slavnost se přesune na 1. ledna 2022.

Prezident je v péči Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) v Praze od neděle 10. října, podle jeho ošetřujícího lékaře a ředitele nemocnice Miroslava Zavorala jsou důvodem komplikace provázející jeho chronické onemocnění.

Video
délka: 35:59.60

Oslavu vzniku Československa kazila mlha. Nevyletěly ani gripeny Aleš Brunclík

Fotogalerie
21 fotografií