Pondělí 29. listopadu 2021
Svátek slaví Zina, zítra Ondřej
Zataženo, déšť se sněhem 2°C

Politici si na Vítkově připomněli 28. říjen a vznik republiky. Mlha nepustila do vzduchu gripeny

Aktualizováno -
28. října 2021
11:15
Autor: ČTK, vei - 
28. října 2021
09:50

Politici, zástupci armády i váleční veteráni si ve čtvrtek u Národního památníku na pražském Vítkově připomněli 103. výročí vzniku samostatného Československa. U hrobu Neznámého vojína položili věnce premiér Andrej Babiš (ANO), předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) nebo náčelník generálního štábu Aleš Opata. Zúčastnit se nemohl prezident Miloš Zeman, který je hospitalizovaný. Zastoupil ho náčelník Vojenské kanceláře prezidenta republiky Jan Kaše.

Tradiční ceremoniál se uskutečnil po roční pauze, loni byl zrušen kvůli epidemii koronaviru. Letos museli mít všichni přítomní respirátory. Akci komplikovala mlha. Kvůli ní nemohly vzlétnout gripeny ani helikoptéry.

Kvůli zhoršování epidemie covidu-19 museli mít dnes všichni účastníci ceremoniálu respirátory a nebyla umožněna účast veřejnosti, což někteří nesli nelibě. Lidí, kteří se chtěli na ceremoniál podívat, se sešlo několik desítek. Podle tiskového oddělení ministerstva obrany o opatřeních rozhodla hlavní hygienička ministerstva obrany, která má pravomoci jako ředitelé krajských hygienických stanic.

Video Oslavu vzniku Československa kazila mlha. Nevyletěly ani gripeny - Aleš Brunclík

Premiér Andrej Babiš hovořil o mimořádném významu dnešního svátku. „Naši předci dělali všechno pro to, aby vznikl samostatný stát. S nadšením ho budovali a budovali ho skvěle, protože za první republiky jsme patřili mezi deset nejprůmyslovějších zemí světa. Byli jsme největší výrobci vojenské techniky na světě,“ uvedl.

Česko by podle něj nemělo dovolit zásahy do své svrchovanosti a vážit si své nezávislosti. „Jsme svrchovaný stát, i když jsme součástí Evropské unie a NATO, neměli bychom nechat cizí instituce a cizí státy zasahovat do naší svrchovanosti. Čeští občané musí rozhodovat o budoucnosti naší země, ne instituce, které stále víc ovlivňují náš život,“ řekl novinářům.

Video Premiér Babiš o vzniku republiky i zdraví prezidenta Zemana - Jakub Veinlich/Blesk Zprávy

Nejvíc podle něj zasahuje do svrchovanosti země EU, její ekologický plán odklonu od fosilních paliv, takzvaný Green Deal, označil za „úplné peklo“. „V pondělí letím do Glasgow (na konferenci OSN o změnách klimatu), kde zase budeme poslouchat různé nesmyslné projevy o tom, jak zachráníme planetu. Ano, my chráníme přírodu, ale nemůžeme ji zachraňovat tím, že se nakonec vrátíme do jeskyní,“ dodal.

„Já si myslím, že jestli někdo dělá něco pro svrchovanost a svébytnost České republiky, tak je to zejména parlamentní diplomacie českého Senátu,“ komentoval Babišova slova předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Babiš by se tím měl podle něj inspirovat. Sněmovnu ve čtvrtek na Vítkově reprezentovala poslankyně ODS Jana Černochová, o které se spekuluje jako o možné budoucí ministryni obrany. 

Video šéf Senátu zdůraznil důležitost dvou parlamentních komor - Jakub Veinlich/Aleš Brunclík

Metnar poděkoval armádě za boj s covidem i následky tornáda

Odcházející ministr obrany Lubomír Metnar poděkoval u příležitosti státního sváku 28. října na pražském Vítkově armádě za nasazení při pandemii covidu i při odklízení následků tornáda, které pustošilo v létě jižní Moravu. Metnar také předpokládá, že ho na ministerstvu obrany nahradi Jana Černochová z ODS. Na dotaz Blesk Zpráv řekl, že by se sám chtěl ucházet ve Sněmovně o post předsdy Výboru pro obranu. 

Video Metnar tuší, kdo ho nahradí v křesle ministra. Sám chce vést sněmovní výbor pro obranu - Jakub Vainlich

Bez ceremoniálu s nasvíceným Hradem

Akty k založení republiky se dnes konají i na dalších místech republiky. Výročí si lidé připomenou v Brně, Olomouci i v Ostravě. Na Pražském hradě se v poledne konalo slavnostní střídání stráže. Doplnila ji motocyklová jednotka a praporečníci. 

Kvůli Zemanově nemoci se ale neuskuteční předávání nejvyšších státních vyznamenání. Hrad ceremonii přesunul na 1. ledna. Pražský hrad ale večer seznam oceněných, stejně jako loni, zveřejní na svém webu.

U příležitosti státního bude dnes od 19. hodiny slavnostně nasvíceno I. nádvoří Pražského hradu ve státních barvách České republiky. „Hudba Hradní stráže a Policie ČR zahraje v 19 hodin na I. nádvoří Pražského hradu státní hymnu České republiky,“ informovala Kancelář prezidenta republiky.

Premiér Bababiš pak bude mít ve 20:15 projev, který odvysíláme také na Blesk.cz

Památník na Vítkově vznikl v letech 1929 až 1938 k poctě československých legionářů. Po roce 1948 sloužil k propagaci komunistického režimu, byli v něm pohřbíváni významní představitelé Komunistické strany Československa. V roce 1953 v památníku vzniklo Mauzoleum Klementa Gottwalda. Po pádu komunismu v roce 1989 byli všichni pohřbení lidé odvezeni, nyní je památník ve správě Národního muzea.

Velké obchody dnes, stejně jako v některé jiné státní svátky, zůstanou uzavřeny.

Video Přehlídka 2018: Během oslav 100 let vzniku ČSR se předvedla armáda i záchranáři - Blesk Zprávy / Lukáš Červený

janprorok ( 28. října 2021 15:27 )

měl tam zazpívat Ivan Hlas Na kolena, na kolena.

Franta Sodom ( 28. října 2021 15:26 )

Byl jsem na vojne na Slovensku v '90. Chovali se jak ho vada. Budme radi, ze jsme se rozdelili.

janprorok ( 28. října 2021 15:24 )

Být tam Zeman tak se jde podívat a poklonit i do mausolea Klementa Gottwalda

fialytrus ( 28. října 2021 14:40 )

To se mohl zrušit už za kulisáka.

fialytrus ( 28. října 2021 14:39 )

Vzhledem k tomu, že jsem v té době žil, tak maximálně právem házeli vejcema po tom malým zrzavým ksindlovi.

Zobrazit celou diskusi
Další videa