Vědci sledují množství koronaviru v odpadních vodách ve spolupráci s Pražskými vodovody a kanalizacemi dlouhodobě. Většina nakažených podle odborníků vylučuje zbytky viru ve stolici, čímž se virová RNA dostane do odpadních vod. „Během celé epidemie se potvrzovalo, že množství virové RNA v odpadní vodě jasně koreluje s průběhem epidemie, díky tomu je možné na základě těchto dat odhadovat počty nakažených v populaci,“ vysvětlil docent Jan Bartáček z Ústavu technologie vody a prostředí VŠCHT Praha.

V létě podle odborníků ještě získaná data z odpadních vod přibližně kopírovala oficiální statistiky zveřejňované ministerstvem zdravotnictví, v září však přítomnost koronaviru v odpadních vodách začala narůstat mnohem rychleji než oficiální počty nakažených. Podle odborníků z VŠCHT bylo zachycené množství kopií virové RNA v odpadních vodách v druhé polovině září podobné jako v polovině letošního dubna. Tehdy bylo v Praze nakažených přibližně 400 lidí na 100 tisíc obyvatel, tedy celkem kolem pěti tisíc, k 27. září však evidovalo ministerstvo zdravotnictví v Praze „jen“ 1173 nakažených!

V pátek ráno pak Bartáček na základě nových analýz Radiožurnálu řekl, že virová nálož v odpadní vodě v Praze nyní odpovídá počtu nakažených z nejzávažnější vlny letos v březnu. Koncem března bylo v Praze 10 tisíc nakažených. Dle oficiálních statistik přitom za uplynulý týden přibylo v Praze 2388 nakažených, aktuální počet nakažených je dle poslední aktualizace dat z 15. října „jen“ přes 2000.

Množství viru v odpadních vodách k 19. říjnu.
Autor: VŠCHT

 

Data vědců z VŠCHT tedy prokazují, že reálný počet nakažených může být až několikanásobně vyšší. „Nesoulad s oficiálními počty nakažených může vyplývat z toho, že se v Praze vyskytuje velké množství lidí s méně závažným průběhem nemoci, kteří se nenechávají testovat. To může souviset např. s vysokou proočkovaností nebo promořeností populace,“ uvedl už začátkem října Bartáček. Dodal také, že by se instituce měly zjištěními vědců zabývat a zvýšit intenzitu testování tak, aby oficiální statistiky odpovídaly skutečnému průběhu epidemie.

Oficiálně přes dva tisíce nakažených

Počty nakažených v Praze dál stoupají. Za uplynulých sedm dní přibylo v hlavním městě podle oficiálních statistik 2388 nakažených, to je skoro o 1200 víc než předchozí týden. Zdvojnásobil se rovněž počet nově nakažených za týden v přepočtu na 100 000 obyvatel, k 22. říjnu je takzvané incidenční číslo 179. 

Video
délka: 07:17.00

TK k šíření covidu-19 v ČR po jednání vlády abl

Fotogalerie
77 fotografií