Pondělí 5. června 2023
Svátek slaví Dobroslav, zítra Norbert
Polojasno 21°C

Do lavic jen s testem, odmítači přijdou i o online výuku: Plaga nastínil pravidla pro školy

Autor: ČTK, sova - 
17. února 2021
16:25

Do otevřených škol se nevrátí děti, které nebude možné otestovat. Zůstanou v režimu domácí výuky s tím, že poskytována distanční výuka se nebude muset řídit podle pravidel, která jsou v tuto chvíli jasná pro distanční výuku podle zákona. Uvedl to ministr školství Robert Plaga při jednání školského výboru Sněmovny. Šéf zdravotnických statistiků Ladislav Dušek navíc dodal, že po návratu žáků do škol je pravděpodobný nárůst počtu nakažených covidem-19. Od začátku roku se infekce začala vyskytovat častěji i u dětí, které chodí do mateřských a základních škol. Jedním z důvodů může být i šíření britské mutace koronaviru.

„Samozřejmě vnímám, že část rodičovské veřejnosti nebude mít zájem o testování svých dětí. Tam se bavíme o tom, že pokud tyto děti odmítnou být testovány, tak nedává smysl, aby byly zařazeny do kolektivu prezenční výuky, a budou se muset učit doma. Neznamená to ale, že jim bude poskytována distanční výuka podle pravidel, která jsou v tuto chvíli jasná pro distanční výuku podle zákona,“ řekl ministr školství Robert Plaga při jednání školského výboru Sněmovny.

Pokud by se otevřely střední školy, výskyt v nich by podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Duška byl asi ještě vyšší než u mladších dětí. Podle něj je aktuální epidemická situace hodně špatná a nedává velký prostor pro úpravy v současných opatřeních.

Testy jsou podmínkou pro návrat do lavic

Kvůli epidemii jsou nyní otevřené jen mateřské a speciální školy a první a druhé třídy základních škol, ostatní se učí na dálku. Od 1. března by se do škol podle vlády měli začít postupně vracet i další žáci, jako první závěrečné ročníky středních škol. Podmínkou je zajištění testů na covid-19, které má na starosti ministerstvo vnitra. Ve středu oslovilo šest dodavatelů testů s žádostí o nabídku.

Až bude jasné, které testy se ve školách budou používat, připraví pro ně podle něj ministerstvo návod na to, jak se má při testování postupovat. „Předpokládáme i to, že uděláme instruktážní videa, abychom školám ukázali, jak se s těmi testy manipuluje. V té chvíli ale musí být vybraný ten test a musíme dostat testovací sadu, abychom v nějaké otevřené škole natočili to instruktážní video,“ řekl Plaga. Dodal, že dodavatel také nejdřív musí požádat ministerstvo zdravotnictví o povolení, že se testy mohou používat k takzvaným samoodběrům bez asistence zdravotníka.

Video  Vláda o návratu dětí do škol a důležitých zákonech.  - ČTK/Blesk
Video se připravuje ...

V Sedlčanech bylo sedm pozitivních školáků

Zkušební testování žáků na koronavirus začalo v pondělí na 2. Základní škole v Sedlčanech na Příbramsku. Z 67 školáků, kteří se do něj zapojili, mělo sedm pozitivní výsledek. Měli by nyní podstoupit klasické PCR testy. Neinvazivní antigenní testy ze slin zajistila ze své iniciativy sedlčanská zubní lékařka Laura Roden.

Dušek: Prostor pro experimenty nebude

Podle Duška je jasné, že je uzavření škol dlouhodobě neudržitelné. Upozornil ale zároveň na to, že vývoj epidemie je nyní „hrozně špatný“. „Bohužel nebude teď zřejmě další týdny nějaký velký prostor pro experimenty,“ řekl. Poukázal na to, že jen za poslední den se potvrdilo 1700 případů nákazy u lidí, jejichž rizikové faktory a věk z nich podle něj 30 procent dovedou do nemocnice.

Nákaza se od začátku ledna čím dál víc šíří i mezi dětmi ve věku šesti až deseti let, řekl. Ve školkách a školách jde podle něj sice o relativně malá ohniska v průměru kolem šesti lidí, přesto to podle něj ukazuje, že se epidemie zhoršuje, a to zřejmě i v souvislosti s novými mutacemi. Připomněl, že v minulých měsících po jakémkoli uvolnění opatření vzrostla nákaza u dospívajících dětí. Pokud by nyní fungovaly všechny školy, lze podle něj předpokládat, že by se nákaza začala opět víc šířit.

Vývoj epidemie na českém území se horší

Samotné uzavření škol podle mezinárodních studií nevede k zastavení epidemie a školy nejsou primárním zdrojem šíření nákazy, ale mohou k jejímu šíření přispět, řekl. Ukazují to podle něj například studie z Rakouska či Izraele. Rakouští vědci podle něj doložili až 2,3krát větší nárůst nákaz mezi dětmi a pedagogy po otevření škol.

Výskyt nákazy mezi mladšími dětmi je nyní podle Duška nejhorší v Královéhradeckém a Karlovarském kraji, kde jsou kvůli kritické situaci uzavřeny okresy Cheb, Sokolov a Trutnov. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) ve středu řekl, že v těchto okresech nebude od 1. března možné pustit do škol další žáky a není možné vyloučit uzavření i dalších regionů. Dušek uvedl, že situace se výrazně zhoršuje i v Pardubickém a Plzeňském kraji. Vývoj epidemie tam označil za varovný signál.

Od vypuknutí epidemie se podle Duška nakazilo asi 37 000 pedagogů. Celkem se od loňského března v Česku potvrdilo přes 1,1 milionu případů nákazy. Skutečný počet nakažených je podle Duška zřejmě dvaapůlkrát až třikrát větší.

Video  Blatný: Situace v Česku se zhoršuje, chybí lůžka JIP. A hrozí uzavírky dalších okresů  - Blesk Zprávy / ČTK
Video se připravuje ...

.tg.bb ( 19. února 2021 10:37 )

Pokladní v Tescu - nekvalifikovaná práce pro prakticky kohokoliv.

Práce učitele - kvalifikovaná práce s předepsaným vzděláním.

santikxauz ( 19. února 2021 10:12 )

Testování je přece dobrovolné,takže ten se se nechce testovat nic neodmítá.

snehulak ( 19. února 2021 09:58 )

Duševní ubožáci jako jsi ty se tu vyrojili jako mravenci faraoni. Za chvíli byste mávali ústavou i nad semafory a jízdou na červenou.

snehulak ( 19. února 2021 09:54 )

Jen tak do nich. Je hodně odporné, když někdo odmítá dodržovat pravidla a přitom vyžaduje stanovené výhody. Skoro jako tvrdit v obchodě, že chce zboží, ale nemá peníze. Pokrytecké. Bez těchhle týpků bychom měli možná už epidemii za sebou.

.tg.bb ( 19. února 2021 08:36 )

Plaga (ANO) chce diskriminovat děti, které jsou už tak znevýhodněné. To je hodně odporné. Někdo by mu měl umýt hlavu. Bohužel, holičství jsou zavřená...

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa