Druhá polovina roku 2022 by podle starosty Prahy 3 Jiřího Ptáčka (TOP 09) měla být tím časovým úsekem, kdy se začne s kompletní revitalizací náměstí Jiřího z Poděbrad, jehož dominanta – kostel Nejsvětějšího Srdce Páně – je chloubou nejen vinohradské čtvrti, ale vůbec celé Prahy, ne-li Čech. Stavba architekta Josipa Plečnika je totiž řazena mezi národní kulturní památky.

Kvapné řešení komunistů

Podobně co do významu hovoří starosta i o náměstí. „Jde o celospolečensky důležité místo setkávání obyvatel nejen Prahy 3 a sousední Prahy 2, ale vůbec všech Pražanů,“ sdělil pro Blesk starosta. „Konají se zde různé velké venkovní kulturní akce, od vinobraní po farmářské trhy, přičemž je znát, že na ně náměstí není zcela uzpůsobeno. Příkladem budiž tržiště, které je umístěno před budovou základní školy, což není šťastné řešení.“

Současná podoba náměstí Jiřího z Poděbrad byla podle Ptáčka dána při zbudování stejnojmenné stanice metra, která vešla v provoz v roce 1980. „Je znát, že uzpůsobení náměstí vznikalo ve velkém spěchu, což dokládá i zřízení nevyužívané točny či podobné prvky“

Co se změní?

Nedostatků na současném vzezření náměstí je více. Před dvěma lety se k nim ostatně mohli vyjádřit i zdejší obyvatelé či kolemjdoucí, a to prostřednictvím informačního kontejneru, který na náměstí ve spolupráci s žižkovskou radnicí nechal umístit Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR). Mezi požadavky nejčastěji zaznívalo touha po rozšíření zeleně, méně zadlážděných ploch či právě přemístění farmářských trhů. Lidé si také přáli zachování vodního prvku, jehož budoucnost byla léta nejistá.

„V dřívějších studiích se počítalo s jejím odstraněním. Stávající projekt s fontánou do budoucna počítá,“ uvádí Ptáček s tím, že to bylo přání obyvatel. „I zeleň hodláme zachovat a rozšířit. Na náměstí se nic betonovat nebude, a to, co bude vydlážděno, bude vydlážděno vsakovací dlažbou. Jiné plochy budou pokryty mlatovým povrchem. Centrální cesta před kostelem se rozšíří, čímž vznikne prostor pro pořádání kulturních akcí, s čímž se pojí i to, že se trhy na Jiřáku přemístí o něco dále od školy. Vysazeno bude přes sto nových stromů,“ vypočítal Ptáček s tím, že aktuální částka za revitalizaci by aktuálně měla činit 270 milionů, což je částka, která dopadne na bedra celopražského rozpočtu.

„Mám radost, že za město v tento moment můžeme nabídnout pomocnou ruku a rozsáhlé a nákladné rekonstrukce se ujmout,“ sdělil náměstek primátora pro oblast územního rozvoje. „Jelikož má revitalizace náměstí prakticky celoevropský význam, a to kvůli významné stavbě od architektka Plečnika, doufáme v přispění z dotací Evropské unie. Ale i kdyby dotace nebyly, hlavní město se k této investici hlásí,“ dodal k projektu, který vypracovala architektka Pavla Melková z MCA atelieru spolu s architektem Miroslavem Cikánem.

Harmonogram prací

Pražané se prvních úpravových prací podle Ptáčka dočkají pravděpodobně za rok touto dobou. „Předpokládáme, že na přelomu tohoto roku magistrát vysoutěží dodavatele a samotná revitalizace by se měla nachýlit ve druhé polovině roku 2022,“ sdělil s tím, že revitalizace bude probíhat po etapách. Co se případných dopravních omezení týče, lze je očekávat v závislosti na konkrétních etapách. Starosta však dopředu uklidňuje, že by se náměstí během prací nemělo hermeticky uzavřít pro automobilovou dopravu.

Náměstí i metro

Souběžně s revitalizací náměstí bude probíhat i celková rekonstrukce stanice metra. Ostatně už v současných dnech se pracuje na zbudování bezbariérového výtahu, který z metra povede právě na úroveň náměstí. „Pokud se nám podaří ve stejný čas, kdy bude probíhat rekonstrukce stanice, jíž provádí Dopravní podnik hl. m. Prahy revitalizovat i náměstí, půjde o příkladnou kooperaci a úkaz toho, jak takové investiční městské akce mají vypadat,“ líčí místostarosta zodpovědný za finance a územní rozvoj Prahy 3 Pavel Dobeš (STAN).

Důsledkem rekonstrukce by stanice metra měla být zhruba na rok uzavřená, a to kvůli plánované výměně eskalátorů. „Většina prací na Jiřího z Poděbrad bude probíhat v neveřejných částech stanice. Na cestující bude mít minimální dopad pouze v podobě lokálních záborů ve veřejné části či na samotném náměstí. Jakmile se bude blížit prorážka do stanice, začneme současně s výměnou eskalátorů. Na nezbytnou dobu 10 měsíců ale budeme muset stanici uzavřít, vlaky ji budou pouze projíždět. Podle aktuálního harmonogramu by to mělo být od ledna do října 2023,“ sdělil dříve Petr Witowski, předseda představenstva a generální ředitel dopravního podniku.

Žižkov: Čtvrť moderních náměstí

Podobně jako náměstí Jiřího z Poděbrad se vbrzku nového „kabátu“ dočká náměstí dalšího Jiřího – tentokráte z Lobkovic. Jak ovšem Ptáček prozradil Blesku, těmito dvěma náměstími plány na revitalizaci veřejných prostranství zdaleka nekončí. V brzkých letech by se Žižkované měli dočkat dalších úprav.

„U náměstí Jiřího z Lobkovic již proběhla architektonická soutěž a bude se teprve zadávat vypracování projektové dokumentace. S revitalizací Tachovského náměstí by se mělo začít příští rok na jaře, v případě Žižkova náměstí se rekonstrukce týká horního parteru, postupně se chystáme na revitalizaci Ohrady,“ uzavírá.

Video
délka: 00:34.90

Farmářské trhy na Jiřáku. (2018) Eva Fornálová

Fotogalerie
53 fotografií