Porota složená ze zástupců nadace a odborníků vybrala ateliéry A1 Architects ve spolupráci s AED project, Atelier KAVA, ORA, OV Architekti a Petr Hajek Architekti. „Nebylo to vůbec snadné rozhodování, protože všech 48 týmů poslalo velmi kvalitní podklady. Velice si jejich práce vážíme. Odborníkům ze soutěžní poroty moc děkujeme za výbornou spolupráci, vysoce profesionální diskusi a přístup při posuzování portfolií,“ uvedla ředitelka nadace Ivana Plechatá, která je zároveň také členkou poroty.

Soutěž na podobu usedlosti je koncipována formou tzv. soutěžního workshopu, tedy je vedena v dialogu účastníků s porotou. V porotě zasedlo pět odborníků, manželé Vlčkovi a Plechatá. Vybraných pět architektonických studií mělo do konce listopadu čas na vypracování návrhů, následovat budou prezentace a možnost je dopracovat na základě doporučení poroty, která následně vybere vítěze. Výběr je naplánován na únor 2022.

Rekonstrukce

Odhad nákladů na rekonstrukci je podle zadání soutěže 300 milionů korun bez DPH. Plánovaný hospic s 12 lůžky mají na kratší pravidelné pobyty využívat děti s život ohrožujícím onemocněním a jejich rodiny. Dále bude určen dětem, jejichž léčba byla již vyčerpána a potřebují tzv. paliativní péči na sklonku života. Zároveň bude podle informací nadace část objektu sloužit veřejnosti - vznikne tam kavárna a klubovna nebo společenská místnost pro vzdělávací, společenské či kulturní akce.

Usedlost byla v obležení squatterů

O osudu nevyužité usedlosti se jedná od 90. let minulého století, několikrát ji obsadili squatteři. Tehdejší majitel usedlosti Oldřich Vaníček loni oslovil radnici Prahy 5 s nabídkou odkupu, poté ale změnil názor a začal jednat s jiným zájemcem. Tím se ukázala být právě nadace Vlčkových. Manželé Ondřej a Katarína Vlčkovi v polovině letošního března oznámili, že do své nově vzniklé nadace vložili aktiva v hodnotě 1,5 miliardy korun s cílem, mimo jiné, právě vybudovat dětský hospic a paliativní středisko.

Vlčkovi navazují na aktivity své šest let fungující charitativní organizace Zlatá rybka, jejímž posláním je plnit přání dětem, které mají život ohrožující onemocnění. Aktiva jejich rodinné nadace pocházejí z Vlčkova čtvrt století trvajícího působení v Avastu. Jeho žena Katarína je lékařka působící v mobilním hospici Cesta domů.

Video
Video se připravuje ...

Blesk Podcast: Rodiče těžce nemocných dětí potřebují také dovolenou, říká lékařka Hrdličková Blesk

Fotogalerie
11 fotografií