Manželé Vlčkovi v Hráčích: Plánování vlastního pohřbu může ulevit! Miliardy dali na péči o těžce nemocné
S předčasným odchodem zpěvačky Anny Slováčkové (†29) se do popředí zájmu dostala také paliativní péče – přístup, kdy celý tým pomáhá těžce nemocnému žít či dožít s co nejmenší bolestí a důstojně. Průkopníky v této oblasti jsou v Česku manželé Ondřej (47) a Katarína (45) Vlčkovi. Do nadace, která buduje centrum pro těžce nemocné děti, dali 1,5 miliardy korun. A byli hosty nejnovějších Hráčů.
Ondřej Vlček, jeden z nejbohatších lidí v republice, své jmění vydělal jako generální ředitel české softwarové firmy Avast (a její nástupnické firmy GenDigital). Jeho manželka Katarína je lékařka, která v rámci organizace Cesta Domů poskytuje paliativní péči celému spektru pacientů – i těm s podobnou cestou, jakou si prošla sama Anička Slováčková. A právě na jejím příkladu popsala, jak se k takovým pacientům přistupuje.
„Paliativní péče je týmová práce zlepšující kvalitu života. A to, jaká bude, si definuje sám ten pacient. Je tam farmakoterapie, tedy podávání léků, které tiší potíže a diskomfort. Ale stejně silným nástrojem je komunikace s tím člověkem a hledání toho, co je pro něj v určité fázi života důležité – i to se muže měnit. A čím dříve se člověk potká s paliativní péčí, tím lépe si může plánovat, co je pro něj důležité a tím spíš se mu to povede. A tím spíš se mu nebudou dít věci, které by fakt nechtěl zažít. Pro to máme celý tým, ve kterém je lékař, sestra, sociální pracovník, psycholog, duchovní. Musí nás být vždy víc,“ vysvětlila Vlčková v Hráčích.
Člověk se potřebuje rozmyslet, nachystat
Řekla také, proč pro Slováčkovou mohlo být přínosem, že si mohla sama naplánovat poslední rozloučení včetně písní, které jí na něm budou hrát.
„Jsou lidé, pro které je strašně důležité mít všechno rozmyšlené a moci do toho mluvit. A když ten prostor dostanou a mají na to sílu, je to pro ně velmi úlevné. Když ten paliativní tým člověku poskytne bezpečí o tom (konci života – pozn. red.) přemýšlet, aniž by to znamenalo, že chce, aby to nastalo, je to dobře. Měli jsme maminku, která chtěla vědět, co se stane s tělíčkem jejího dítěte, když odjede pohřební služba. A díky tomu se na loučení se svým milovaným děťátkem dokonale připravila předem. Někdy člověk potřebuje čas, aby si věci rozmyslel, promyslel, nachystal,“ říká Vlčková.
Peníze se budou rozmnožovat
Budoucnost Nadace rodiny Vlčkových, která nyní rekonstruuje usedlost Cibulka v Praze tak, aby se z ní stalo centrum komplexní péče pro nemocné děti, okomentoval Ondřej Vlček: „Ta nadace funguje tak, že peníze, které jsme tam vložili, jsou součástí jistiny, tedy majetku, který se dál investuje ať na kapitálových trzích nebo jinak, a až z těch výnosů vznikají peníze na investice. A takhle to může fungovat dlouhé desítky nebo stovky let. Na podobném principu funguje například Nadace Alfreda Nobela, jejíž jmění se od založení asi zdesetinásobilo.“
Zařízení, které by mělo být zprovozněno příští rok, bude mít 12 ubytovacích bloků buď pro samotné dítě anebo i pro doprovázející členy rodiny, a jedná se o centrum, kam si chodí rodiče odpočinout od 24hodinové složité péče – buď tak, že nemocné dítě svěří profíkům a dalšího potomka či potomky vezmou na dovolenou, anebo tak, že tam s nemocným potomkem zůstanou, ale řadu úkonů za ně udělá tým.
„Naším cílem je, aby ten pobyt na Cibulce byl dostupný všem vrstvám obyvatel. Do druhého čtení se dostává novela zákona o zdravotních službách, která ukotvuje koncept center komplexní péče. Znamenalo by to příspěvek na typ této péče ve výši polovině nákladů tak, jak je teď máme propočítané. Bylo by to hrazeno ze zdravotního a sociálního pojištění. A to je dobrá zpráva i pro vznik dalších podobných zařízení v republice,“ vysvětluje Vlček. Celkový poplatek za ubytovací služby by měl být v řádu stokorun denně tak, aby to bylo srovnatelné s běžnými náklady na život, a každé nemocné dítě by mělo nárok na dva až tři týdny pobytu ročně, ať už najednou anebo třeba ve více návštěvách.
Centrum komplexní péče s paliativním přístupem v Praze na Cibulce se stane teprve druhým v republice – od loňského roku funguje v Brně zařízení známé jako Dům pro Julii. Investorem celé stavby bylo statutární město Brno. Podle různých výzkumů by ale obdobných center bylo v Česku potřeba celkem osm až deset.
Ajťák-miliardář a lékařka, kteří pomáhají dětem
Ondřej Vlček se narodil roku 1977 v Praze do rodiny člena činohry Národního divadla Oldřicha Vlčka a televizní hlasatelky Zdeny Vařechové. Oženil se s lékařkou Katarínou Vlčkovou. V roce 2000 absolvoval Fakultu jadernou a fyzikálně inženýrskou ČVUT v Praze a v roce 2015 Executive Program na Stanford University. Roku 2019 se stal ředitelem Avast Software a pak nástupnické firmy Gen Digital. V současnosti vyvíjí vlastní startup zaměrující se na umělou inteligenci.
Katarína Vlčková se narodila roku 1979 v Bratislavě, roku 2004 absolvovala 1. lékařskou fakultu UK v Praze a složila atestaci v oboru všeobecné praktické lékařství. Pracuje pro organizaci Cesta domů poskytující paliativní péči. Manželé mají tři syny. Založili organizaci Zlatá rybka a pak Nadaci rodiny Vlčkových, do které vložili aktiva v hodnotě 1,5 miliardy korun. V dubnu 2021 koupili zchátralou usedlost Cibulka v Praze, kterou obnovují a v roce 2026 v ní chtějí otevřít dětský hospic s paliativním střediskem.
Klikejte ve videu na témata, která vás zajímají nejvíc!
00:00 – 10:25 O tom, proč se manželé rozhodli věnovat velkou část svého jmění jiným, a proč zrovna na paliativu.
10:26 – 16:57 O tom, jak se svými dětmi mluví o smrti a o tom, jak komunikovat s jinými dětmi, které se blíží ke konci své cesty.
16:58 – 19:54 O tom, zda jejich synové převezmou nadaci.
19:55 – 22:02 O korupčním prostředí v Česku a o filantropii Renaty Kellnerové.
22:03 – 29:04 O jejich nadaci Zlatá rybka, která plní přání malým pacientům, včetně setkání s Messim, Ronaldem či Rossim.
29:05 – 43:56 O tom, jak bude fungovat jejich centrum na Cibulce, jaké bude poskytovat služby, kolik budou služby stát, kolik dětí najednou zařízení zvládne a jak dlouho tam budou moci děti být.
43:57 – 49:05 O tom, jak mohlo vypadat odcházení Aničky Slováčkové.
49:06 - 56:59 O tom, jak emočně složitá práce ovlivňuje jejich partnerský vztah, vztah k rodině a dětem.
57:00 – 01:04:44 O tom, jak máme komunikovat s těmi, kteří mají nemocné děti, anebo s těmi, kteří odchází.
01:04:45 – 01:08:00 – O víře a o tom, jaký má vliv na přijetí smrti.
Pořad Hráči: Pravidelně v Blesku ti, co vládnou Česku!
Blesk už třetím rokem přináší čtenářům a divákům exkluzivní pořad Hráči, v němž se střídají ti, kdo v Česku něco znamenají ve sféře byznysu, politiky, managementu či showbyznysu. Zhruba hodinové rozhovory, které vede zkušená moderátorka politických debat i rozhovorů s vrcholnými ústavními činiteli, Vera Renovica (39), si můžete vychutnat každé dva týdny na webu Blesk.cz. A to vždy v pondělí (v případě svátků oznámíme posun). V tentýž den si pak jejich písemnou podobu přečtete v tištěném deníku Blesk. To vše, abychom našim čtenářům umožnili podívat se za oponu, za níž se rozhoduje o našich životech, peněženkách či budoucnosti našich dětí. Jestli chcete vědět víc o těch, kteří skutečně vládnou zemi, v níž žijete, dívejte se na Hráče na Blesk.cz!
😨 jsi chudák, něco s tím dělej 👎