Manuál, jak se zbavit vizuálního smogu v ulicích, představil magistrát již loni. Cílem je zbavit se například různých unifikovaných cedulí trčících do ulic nebo například fotografií jídel. Pravidla na podobu obchodů nebo provozoven různých služeb by měla být součástí nově uzavíraných smluv s provozovateli v objektech, které vlastní město.

Zahrádky nemají vytvářet překážky

K manuálu teď přibyla pravidla pro podobu předzahrádek, v památkové rezervaci a památkových zónách. Budou tedy kromě centra platit i v širším centru, například v Karlíně nebo v Dejvicích. Pravidla by měla být v budoucnu součástí nájemních smluv, které nájemci uzavírají s magistrátem. „Restaurační zahrádky mají veřejný prostor doplňovat a zhodnocovat, nikoli vytvářet překážky. Musí též být provedeny citlivě a s vkusem,“ uvedl k tomu radní pro dopravu Adam Scheinherr (Praha Sobě), který nedávno přebral gesci o památkovou péči.

Upozornil například na to, že na Malém náměstí stojí kašna z 16. století, která je v současnosti v podstatě utopená mezi deštníky a podestami zahrádek zabírajících skoro celé náměstí v srdci metropole. Zahrádky by neměly podle náměstka vypadat jako samostatné restaurace umístěné do prostoru ulice nebo náměstí, ideálně by je měly tvořit kombinace slunečníků, stolků a minimum dalšího vybavení.

Více prostoru pro chodce

Pravidla se týkají i samotného umístění zahrádek v prostoru. Rozšířil se minimální prostor, který musí zůstat na ulici průchozí. „Zjišťovali jsme, jaká pravidla platí v zahraničních metropolích srovnatelných s Prahou historií a významem. Skoro všude je to alespoň 2 metry či 1,8 metru, zatímco u nás zákon garantuje jen 1,5 metru,“ uvedla autorka manuálu Kristýna Drápalová. Prostor, který budou muset provozovatelé nechat průchozí, se tedy rozšíří na 1,8 metru. Zahrádky také například nesmí vytvářet vizuální překážku ve významných průhledech nebo bránit vstupu do objektu.

Manuál také stanovuje jasná pravidla, kdy mohou být zahrádky umístěny na podestách. Musí být vyrobené ze dřeva nebo kombinací dřeva a kovu. Mohou ji mít zahrádky na ulici se sklonem více než 5 %, což je převýšení 50 cm na 10 metrů. Smí tedy sloužit hlavně k vyrovnání nerovnosti terénu.

Žádné pevné konstrukce

Zahrádky také nebudou moci mít pevné ohrazení například ze skla, které je často pokryté různými reklamními materiály nebo logy. Ohrazení by mělo být s jednoduchých materiálů s maximální výškou jeden metr. Zahrádky by také neměly být zastíněné pevnými konstrukcemi, jako jsou pergoly. Podle manuálu jsou vhodné jednobarevné slunečníky v tlumených barvách nebo markýzy, které jsou součástí budov. Nesmí se také zakrývat boční a čelní stěny zahrádky a slunečníky musí být alespoň 220 cm vysoko a nesmějí výrazně přesahovat plochu záboru.

Pravidla se týkají také nábytku, který musí být z přírodního materiálu, ideálně ze dřeva a kovu. Podle manuálu se do města hodí hlavně lehký přenosný nábytek a ne mohutné stoly a lavice, které nebudou moci být delší než 120 cm. Na zahrádkách také nebudou moci být například grily, reproduktory nebo televizní obrazovky. Pravidla se týkají i osvětlení, které bude možné jen v místech, kde to umožňuje vedení elektřiny. K zahrádkám nebude možné vést elektřinu kabely umístěnými v zemi pod gumovými bezpečnostními prahy nebo ve vzduchu.

Magistrát letos také schválil dokument, který říká, kde mohou být zahrádky na těch nejvíce vytížených místech v centru. Týká se Královské cesty a Hradebního korza, tedy ulic v místech bývalých staroměstských hradeb. Díky tomu by se podle magistrátu měl uvolnit prostor například na Malém náměstí nebo před orlojem. Počítá se také s tím, že po rekonstrukci Václavského náměstí se zahrádky vrátí jen do předem vybraných míst.

Fotogalerie
29 fotografií