Beachvolejbalové hřiště na základní škole Jitřní je jedním z vítaných projektů, kterého se mládežníci a děti nemohli dočkat už během koronavirové pandemie. „Otevření takového sportoviště je pro mě symbolické i z toho důvodu, že žáci nemohli poměrně dlouho a řádně sportovat,“ uvedla při příležitosti jeho otevření starostka Prahy 4 Irena Michalcová (ANO 2011). Dodala, že po koronavirové krizi děti potřebují hodně pohybu, protože trávily většinu času u počítačů a bez tělocviku.

Olympionici vs. reprezentanti do 20 let

Uvedení hřiště v provoz se neslo v slavnostním a reprezentativním duchu. Doslova, do písmene. „Pokřtili” jej totiž čeští olmypionici Ondřej Perušič a David Schweiner, který loni na podzim nastoupili proti českým reprezentantům do dvaceti let Tomášovi Semerádovi a Jakubovi Šépkovi. Oba týmy volejbalistů se prezentovaly ve stejných trikotech s logem základní školy Jitřní.

Příchod na hřiště
Autor: Jan Dařílek

V horku babího léta se hrál pouze jeden set. Po několika zahraných míčích přišli hráčům na pomoc dva malí prvňáčci. Pinknuli míč přes síť a zápas pokračoval. Olympionici porazili mladé reprezentanty 21-19, síly byly na obou stranách po dobu zápasu poměrně vyrovnané.  

Aby se děti hýbaly

Hřiště a zázemí pro beachvolejbal vzniklo jako výsledek práce mezi základní školou s rozšířenou sportovní výukou a jejím zřizovatelem, městskou částí Praha 4. Stavba hřiště trvala dva měsíce a jeho celková cena se vyšplhala na 594 tisíc korun.

„Toto moderní hřiště na plážový volejbal není zdaleka jediným, které nově máme v naší městské části,“ upozornil radní pro investice Filip Vácha (TOP 09). Základní škola Jílovská má také v provozu plochy pro beachvolejbal a další v ZŠ Ohradní, být má i v ZŠ Na Chodovci. Děti se tak po letošních prázdninách budou mít nač těšit.

Nejen proto, že vlivem digitálních technologií trpěly děti už před pandemií nedostatkem pohybu. Podle expertů se dětská obezita stává stále větším problémem, děti ztrácejí fyzické dovednosti a mnoho z nich sotva udělá dřep. Odborníci se shodují, že dlouhým sezením u počítače dětem ochabují svaly, což může vést k bolestem hlavy a zad i k psychické nepohodě.

„V poslední době se setkáváme se závislostmi dětí na počítačových hrách. Dítě, které bude jen doma, a bude si hrát celé prázdniny na počítači, může být zdánlivě v pořádku, nic ho nebude zatěžovat. Ale svědčí to o jeho duševním nebo sociálním vývoji? Naopak jej to může poškodit,“ zmínila se v rozhovoru pro Blesk Ředitelka ambulatní kliniky NEO Centrum Markéta Čermáková. I z toho hlediska je pohyb, ať už jakýkoliv, pro děti žádoucím zahnáním kratochvíle i příležitostí k tomu, seznámit či sblížit se s novými přáteli.

„Nedostatek pohybu má dopad na děti jednoznačně nepříznivý. Psychika a fyzická kondice jsou úzce propojeny, těmto vztahům se věnuje například psychosomatika. Ať malé dítě jezdí, drandí, lítá,” doporučuje dětský psycholog a vysokoškolský pedagog Václav Mertin.

„Hřiště je dar“

Zástupce ředitelky základní školy Jiří Barták má radost, že se repertoár sportovních aktivit rozšířil o další činnost. „V rámci výuky klasického volejbalu přidáme i beachvolejbal. Předpokládáme, že bychom založili kroužek beachvolejbalu,“ raduje se zástupce. 

Škola se snaží rozšiřovat nabídku sportů, kterým se žáci mohou věnovat. Nově by měl přibýt například irský fotbal či frisbee, čímž by obohatily stávající nabídku: aikido, florbal, basketbal aj.

Video
délka: 00:08.38
Video se připravuje ...

Krásná smeč Jan Dařílek

Fotogalerie
20 fotografií