"Větší kogny dlouhozobé jsme chovali již v minulosti, v roce 1979 jsme dokonce dosáhli prvního odchovu v evropských zoo. Znovu mohou tento historicky významný druh návštěvníci v Zoo Praha vidět od roku 2019 v zrekonstruovaných historických voliérách. Rod Enicognathus zahrnuje pouze dva druhy, proto doplnění o kognu jižního je jakýmsi ucelením chovu těchto vzácně chovaných druhů papoušků," uvedl kurátor ptáků v pražské zoo Antonín Vaidl.

Ohňová země

Kognové jsou papoušci, jejichž domovinou je Jižní Amerika. Žijí zvláště v horských oblastech And v Chile a v Argentině. Kogna jižní obývá v porovnání s ostatními papoušky nejjižněji položená území. Setkat se s těmito ptáky tak lze až u Ohňové země. Menší papoušek tohoto druhu měří zhruba 30 centimetrů a váží okolo 160 gramů. Vyznačuje se olivovým nebo zeleným zbarvením, které doplňuje dlouhý červený ocas, modré temeno, červené břicho a krátký tmavý zobák. Papoušek dlouhozobý měří asi o deset centimetrů více než jeho menší příbuzný a jeho asi o 80 gramů těžší. Oba kognové se živí částmi rostlin.

Zoo v pražské Troji patří mezi turisticky nejnavštěvovanější místa v Česku. V červenci zoo podle mluvčí Dosedělové navštívilo 186 558 návštěvníků. V roce 2019 jich v prvním prázdninovém měsíci bylo téměř o 15 000 více. Loni do zahrady zavítalo 851 623 lidí, tedy kvůli pandemii covidu-19 o téměř 605 000 méně než v roce 2019. Zoo byla v důsledku protiepidemických opatření 114 dnů uzavřená pro veřejnost a v mnohé další dny roku byl provoz omezený.

Otevření Rákosova pavilonu v roce 2019:

Video
délka: 06:37.71
Video se připravuje ...

Zoo Praha otevírá Rákosův pavilon. Uvnitř hnízdí papoušci, z nichž mnozí jsou v celé Evropě pouze v pražské zoo. Jiří Marek

Fotogalerie
13 fotografií