Slonice Amalee v pražské zoologické zahradě v sobotu oslavila první narozeniny. Spolu s dalším slůnětem Lakunou a zbytkem sloní rodiny si pochutnala na kytici z vrbových větví a zeleniny. Slunečné počasí dnes nalákalo do zoo velké množství lidí, a tak už před polednem museli čekat v dlouhé frontě. Šéf pražské zoo Bobek uvedl, že si neuměl představit, jak veřejnosti říká, aby odložila návštěvu zoo, ale ani si nedokázal představit, že se v jednom roce na jaře narodí v zoo dvě slůňata a ještě k tomu samičky. U obou očekává, že zůstanou v zoo nastálo, a doufá, že budou mít vlastní slůňata.

Slony pražská zoo chová od roku 1933. V současnosti má devět sloních obyvatel. Nejstarším členem stáda je samice Gulab, kterou zoo získala v roce 1966. Vedle Tamary, Maxe, Rudiho a Ankhora žije v zahradě i samice Shanti a Janita. Ta je matkou dnešní oslavenkyně Amalee. Sloni žijí od března 2013 v novém areálu nazvaném Údolí slonů. Jeho zbudování stálo asi 500 milionů korun. Je to největší komplex, který kdy některá z českých či slovenských zoo otevřela. Sloninec nabízí samostatné stáje i společné vnitřní prostory, které slonům v zimě umožní pohyb. Uvnitř mají sloni vyhřívaný bazén a skrytá krmítka.

Bobek: Peníze chybí, ale už je líp

Zoologická zahrada v Troji se poprvé otevřela 28. září 1931 a patří k nejnavštěvovanějším místům v Praze. Kvůli uzavření pro veřejnost, jehož důvodem je pandemie covidu-19, klesla v roce 2020 návštěvnost o 42 procent. Do zahrady loni zavítalo 851.623 návštěvníků, tedy téměř o 605.000 lidí méně než v roce 2019.

Deficit příjmů pražské zoo ředitel Bobek odhadoval od začátku pandemie covidu-19 v Česku k letošnímu otevření zoo v půlce dubna na 133 milionů korun. Propad tržeb se sice podle Bobka nadále prohlubuje, situace ale již není zoufalá. Od města získala zoo podle něj loni 45 milionů Kč, letos více než 20 milionů, další peníze přišly z ministerstva životního prostředí. „Podporuje nás veřejnost, tak nechci úplně jásat, ale ta situace pro nás už není, díky tomu, že už je nějak otevřeno, tolik zoufalá," uzavřel ředitel.
Fotogalerie
27 fotografií