Konec těžby hnědého uhlí v dole Bílina: Provoz ukončí nejpozději v roce 2033

Autor: ČTK - 
11. července 2025
11:40

Těžba hnědého uhlí v severočeském dole Bílina skončí nejpozději v roce 2033. Potvrdil to Český báňský úřad rozhodnutím, které zveřejnil na úřední desce. Na ukončení těžby v roce 2033 se v polovině května dohodlo ministerstvo životního prostředí a polostátní skupina ČEZ, která vlastní Severočeské doly. Původní termín byl rok 2035.

Severočeské doly samy požádaly o konec těžby nejpozději k roku 2033 oproti původní žádosti, což Český báňský úřad přijal, a změnil tak původní nepravomocné rozhodnutí o prodloužení těžby na Bílině Obvodního báňského úřadu v Mostě. Rozhodnutí omezil do 31. prosince 2033. Konkrétní návrhy dílčích rekultivací je třeba podle úřadu vypracovat ve spolupráci se specialisty na hodnocení krajinného rázu, biology a v úzké spolupráci s obcemi a místními iniciativami, vyplývá z rozhodnutí.

Do rozhodnutí úřad doplnil, že sanace po ukončení těžby budou postupné a řídit se budou stanoveným časovým harmonogramem. Zbytečně se nesmí odkládat, nejsou-li prokazatelně odůvodněné zájmy ochrany přírody, krajiny nebo jiným převažujícím veřejným zájmem.

Dřívější ukončení těžby vítá ekologická organizace Greenpeace, která se proti dřívějšímu rozhodnutí o prodloužení těžby odvolala. „Po letech nejistoty máme jasno: Těžba uhlí v Česku skončí nejpozději v roce 2033, jak nyní svým rozhodnutím potvrdil Český báňský úřad. Je smutné, že konec uhlí si nakonec vyžádal těžař, ne stát,“ uvedl Jaroslav Bican, vedoucí energetické kampaně Greenpeace ČR.

V tuto chvíli horníci stále těží na ploše původních územně ekologických limitů těžby na Bílině, tedy změna limitů v roce 2015 se těžby na Dolech Bílina dosud nedotkla, řekl ČTK v květnu mluvčí Severočeských dolů Lukáš Kopecký. Odhaduje se, že na ploše vymezené současným povolením k hornické činnosti je zhruba 31 milionů tun hnědého uhlí. Na území o rozloze zhruba 5,5 kilometru čtverečních za původním územně ekologickým limitem platí odhad zásob ve výši 120 milionů tun hnědého uhlí. Na Dolech Bílina pracovalo ke konci loňského roku 1347 lidí.

Video  Ve Zbýšově se pro návštěvníky otevřela těžební věž Simson.  - Hynek Zdeněk
Video se připravuje ...

Jan Kocián ( 11. července 2025 16:47 )

Ředitel ČHMÚ v rozhovoru v Českém rozhlase přiznal, že vůbec není žádný vystudovaný meteorolog. Tvrdil ale, že v Beskydech napršelo na spodní hranici predikovaných srážek... redaktor ostře oponoval, že to bylo pod spodní hranicí mimo toleranci. 😁

Že prý srážky chodily přes slovenskou Žilinu, kde napršelo víc než v Beskydech, ale kdyby střed srážkového pásma šel přes Beskydy, napršelo by v Beskydech víc než v Žilině, díky velmi vysoké Lysé hoře.............. až na to, že Žilina je pod horou vysokou 1708 metrů. 😁

Mark Rieder dostal dvě nebo tři příležitosti vyjádřit se ke klimatické změně, a to udělal, ale nic ze zakázaných výrazů premiérem Petrem Fialou nezaznělo.

Co má zakázáno říkat ředitel ČHMÚ? CO2, oxid uhličitý, člověkem/průmyslem způsobená změna klimatu, snižování uhlíkové stopy, uhlíková neutralita, spalování fosilních paliv, konec spalovacích motorů, emisní povolenky, konec těžby uhlí...

Český elitní vědec = šašek pracující na politickou objednávku 😨

nadčasový MP ( 11. července 2025 12:14 )

Zítra je pozdě!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa