Bydlení je v celé Praze velký problém, často se mluví o nedostatku bytů pro mladé rodiny. Není to však jediný problém, zoufalý nedostatek je i bytů pro seniory, které by byly uzpůsobené jejich specifickým potřebám. Zásadní nedostatek těchto bytů je i na Praze 5, která v posledních desetiletích spíše městské byty prodávala, než že by nějaké získávala.

„Praha 5 se nachází na chvostu mezi pražskými městskými částmi, co do počtu seniorských bytů. Dosud město spíše byty rozprodávalo, než stavělo. Tak například odprodej Ženských domovů s 900 obytnými místnostmi naší městkou částí v roce 2002 byl proveden naprosto proti logice rozvoje pětky. Raudnitzův dům je prvním ze tří bytových komplexů pro seniory, které v tomto volebním období plánujeme realizovat,“ připomněl radní pro investice Prahy 5 Štěpán Rattay (Piráti). Kromě Raudnitzova domu se chystá městská část podobně přestavět i bývalé zdravotnické středisko taktéž v Hlubočepech a také v Motole nedaleko Poštovky.

Pod dohledem památkářů vzniknou malometrážní byty

Raudnitzův dům je kulturní památka a jeho přestavba naštěstí probíhala opravdu velmi citlivě. „V podstatě jsme tuto památku pouze obnovili a zlepšili její stav. Památkáři na celou přestavbu dohlížejí a pečlivě hlídají jednotlivé kroky,“ ubezpečil místostarosta Tomáš Homola (STAN). 

V areálu tedy vznikne 24 bytů pro seniory ve velikosti 2+1  a 1+1. Část bytů bude bezbariérová a kromě seniorů budou byty určeny i pro handicapované osoby. V Raudnitzově domě, který stojí v chráněném krajinném území, bude pro jeho obyvatele připraveno i speciální zázemí pro pečovatelskou službu a nebude chybět ani ordinace lékaře, nabídka masáží, manikúry či pedikúry.

Při plánování se také myslelo na udržitelnost a ekologii, proto zde byly vybudovány dvě akumulační nádrže, které pojmou až 70 m3 dešťové vody ze střech objektu a přilehlých dvorů. „Bude se používat na splachování wc a na zalévání. Dešťovou vodu jsme v žádném podobném zařízení takto ještě nevyužívali," říká místostarosta Tomáš Homola. Tím se také ušetří náklady na provoz.

Mezigenerační propojení

Areál Raudnitzova domu by ale neměl být uzavřenou komunitou, počítá se zde i komunitním centrem a mnoha aktivitami, které místní seniory propojí s lidmi s okolí. „Předpokládáme a vítáme účast místních spolků, rozvíjení sousedských vztahů a mezigenerační setkávání. Budou zde k dispozici společenské sály s čajovou kuchyní pro pořádání společenských akcí, zimní zahrada s posezením, jižní dvůr nabídne venkovní posezení na nádvoří s vyvýšenými záhonky pro pěstování okrasných i užitkových rostlin,“ uzavřel radní Prahy 5 pro sociální oblast Petr Lachnit (ANO).

Fotogalerie
17 fotografií