„Je dokázáno, že peníze tajemník z radnice vyváděl dlouhodobě, ve velkém a různými cestami. Nejednalo se zřejmě jen o fiktivní dohody s jeho příbuznými a známými, o nákupy dárkových balíčků, které nebyly nikomu nikdy předány, nebo nikdy nevykonané kontroly úředníků. Pochybnosti panují i nad vyplácením nepřiměřených odměn jemu i některým bývalým zaměstnancům,“ uvedla Zajíčková. Dodala, že radnice nechává zpracovat právní analýzu ohledně možnosti vymáhat i další škodu.

Soudkyně Jana Humeni za Obvodní soud Praha 5 ČTK rozsudek potvrdila, Žebera podle ní dostal tři roky vězení s podmínkou na 54 měsíců. Dva další obžalovaní dostali trest rok a půl odnětí svobody s odkladem na 36 měsíců a tři soud potrestal ročním vězením s dvouletou podmínkou. „Rozsudek vzhledem k rozsahu nebyl dosud vyhotoven. Po vyhlášení rozsudku si všichni obžalovaní ponechali lhůtu pro odvolání,“ dodala.

Podle informace, kterou starostka předložila radním, městská část u soudu uplatnila nárok na náhradu škody ve výši asi 2,8 milionu korun. Bývalý tajemník již podle dokumentu před zahájením řízení uhradil asi 1,2 milionu, ze zbylých peněz mu soud nařídil zaplatit dalších 288 635 korun. Spolu s dalším odsouzeným pak má uhradit ještě 100 500 korun. „Ve zbytku uplatněného nároku byla městská část odkázána na civilní řízení,“ píše se v dokumentu.

700 tisíc za balíčky s alkoholem

Podle informací radnice policie na základě dodaných dokumentů z radnice odhalila například to, že Žebera uzavíral fiktivní smlouvy o pracovní činnosti se svými příbuznými a známými, přičemž si byl vědom toho, že sjednaná činnost nikdy nebude vykonána. Dále měl přiznávat neadekvátní finanční odměny běžným referentům živnostenského odboru. Nakupoval také dárkové balíčky s tvrdým alkoholem pro představitele městské části a tajemníky z ostatních pražských radnic, které však dodavatel nikdy neposkytl a 700 000 korun za ně si tajemník poslal na svůj účet. Měl také objednávat tzv. mystery shopping, které dodavatel nikdy neposkytl.

Na radnici Prahy 5 se předloni v září vyměnilo vedení. Dosavadní koalici Pirátů, ODS, ANO a SNOP 5 pod vedením Daniela Mazura (Piráti) nahradila koalice ODS, ANO, TOP 09, STAN a SNOP 5 v čele se starostkou Zajíčkovou. Ta uvedla, že na pochybnosti o práci tajemníka svého předchůdce opakovaně upozorňovala, ale případ se rozhýbal až po jejím nástupu do funkce. Žebera působil ve funkci tajemníka od roku 2016, skončil po nástupu Zajíčkové v září 2019.