Na činnost společnosti, která má za cíl stavbu Areálu ledových sportů u základní školy Ke Kateřinkám v Praze 11 a jeho provoz, dohlíží od doby vzniku akciové firmy osmičlenná správní rada.

V roce 2020 nominovala městská část do správní rady čtyři osoby, další čtyři navrhl druhý akcionář AR Delta. Dosud správní radu opustili tři členové navržení radnicí a jeden člen nominovaný prvotním akcionářem. K rezignacím členů správní rady vedly neshody mezi členy o dalším postupu výstavby sportoviště, uvedl Sedeke.

Rozpory v postojích členů správní rady vyvrcholily na jednání v červenci, kde se řešily smlouva se stavební firmou a smlouva o poskytnutí úvěru od banky. Stavební firmu Yaga, s níž měla být schválena smlouva o zhotovení ALS, podle Sedekeho vybrala AR Delta předtím, než do podniku vstoupila radnice. Požadavek členů správní rady, aby byly k podání nabídky vyzvané i jiné stavební společnosti, vedení firmy podle místostarosty nevyslyšelo.

ČTK jejich vyjádření shání. Uzavření smluv svým hlasem nicméně podpořili čtyři z tehdejších pěti členů správní rady. Sedeke následně rezignoval. Podle něj je uzavření smluv pro AR Delta rizikové. Místostarosta kritizuje mimo jiné to, že nebyly před podepsáním smluv zhotoveny prováděcí dokumentace a položkový rozpočet a nebyla ověřená výhodnost nabídky dříve vybrané stavební firmy.

Nedůvěryhodný projekt

Náhledy koaličních stran, které tvoří koalici na radnici Prahy 11, na pokračování projektu se podle Sedekeho liší. Podle místostarosty Ondřeje Prokopa (ANO) je projekt pro zastupitele za ANO nedůvěryhodný a zvažuje se objednávka právního posouzení současného stavu ve firmě.

„Dokud nebudeme mít jasné odpovědi na naše otázky, nebudeme prozatím hlasovat pro žádné další tisky spojené s tímto projektem,“ uvedl. Opoziční Hnutí pro Prahu 11 zapojení radnice do projektu kritizovala už dříve.

„Je to sebevražedný podnik pro Prahu 11. Pro městskou část je to nevýhodné, protože se zadluží,“ řekl na zasedání zastupitelstva v lednu 2020 zastupitel hnutí a zároveň též senátor Ladislav Kos st. Sportoviště, které staví firma Syner, by mělo stát 194 milionů korun. ČTK to sdělil hlavní manažer projektu Karel Kubeška.

Bude vůbec stát?

Areál ledových sportů nyní vzniká u základní školy Ke Kateřinkám v Praze 11. Hotový by měl být do konce roku 2022, avizovala nyní AR Delta. Termín dokončení stavby se posunul už několikrát. Firma chce kvůli prodloužení termínu dokončení stavby úpravu smlouvy o právu stavby. To zatím schválila rada městské části, věc bude ještě projednávat zastupitelstvo Prahy 11.

S přípravami ALS začal soukromý investor, firma AR Delta, v roce 2014. Stavební práce začaly začátkem roku 2019 s předpokladem, že stavba vyjde na zhruba 120 milionů korun a hotovo bude v polovině roku 2020. Radnice bezplatně poskytla firmě pozemky na stavbu a investor měl sportoviště vybudovat na své náklady. Následně ovšem požádal o spolufinancování pražský magistrát.

Ten odmítl stát se přímým partnerem projektu. Akcionářem se proto loni stala Praha 11, která získala poloviční podíl. Městská část nakoupila akcie firmy za pět milionů korun díky dotaci z pražského magistrátu. Dalších 35 milionů korun radnice získala od Prahy jako bezúročnou půjčku na navýšení kapitálu ve firmě. Právem stavby ručí městská část bance za úvěr 150 milionů korun.

Areál ledových sportů by měli využívat školáci, veřejnost, ale určený má být i pro organizovanou sportovní činnost. Sportoviště by podle plánů mělo ročně využít asi 170 000 lidí. Ve větší hale má být kluziště pro veřejné bruslení či hokej. V menší hale jsou navrženy čtyři dráhy pro curling. Ve středním traktu budou šatny a posilovna, počítá se také s restaurací.

Fotogalerie
6 fotografií