Když koncem minulého roku začala policie čistit park před hlavním nádražím, který byl vždy oblíbeným místem narkomanů a bezdomovců, mnozí se radovali. Situace se v Sherwoodu, jak se parku často říká, mírně zlepšila, nepřizpůsobiví občané se však pouze přemístili do jiných pražských čtvrtí. Nejvíce to „odnesla” Praha 5, konkrétně Anděl, kde se od té doby koncentrace narkomanů mnohonásobně zvýšila.

„Policisté v civilu u Anděla monitorují trh s drogami a probíhají preventivní protidrogové zátahy. A pokračovat budeme nejen tady, ale i v dalších problémových lokalitách po Praze 5. Spolupráci přislíbili jak ředitel našeho krajského ředitelství policie Tomáš Lerch, tak šéf pražských strážníků Eduard Šuster. Nebude to sice hned, ale ze Smíchova Sherwood nebude,“ slibuje starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková (ODS).

Okolní ulice

Je pravda, že strážníky na frekventovaném Andělu v posledním roce vidíme prakticky denně. Na zlepšení situace to ale příliš velký vliv nemá. Schody před stanicí metra jsou stále obsypané bezdomovci a narkomany, jediní, kdo se přesunul, jsou „spáči“. Ty teď mnohem častěji potkají místní při procházce parkem Portheimka nebo v parku na Arbesově náměstí, Na Skalce nebo v parku Mrázovka. Je možné, že je to pouze počasím. V parných letních dnech je přeci jen lepší spát v parku než na rozpálené ulici u Anděla. Místní, kteří do parků chodí nebo jimi jen prochází, už tak nadšení ale nejsou.

Jsou všude rozlezlí. Není nic krásnějšího než jít po ránu do práce přes park Mrázovka a koukat na narkomany, jak berou drogy,“ rozčiluje se v jedné ze sousedských facebookových skupin Eva G. „…sorry, ale já jim pistoli u hlavy nedržela, když šli na první nástřel. Je to odpad společnosti, kterej opravdu nevím, k čemu je prospešnej,“ dodává rozhořčeně Eva.

Vznikla i petice

Došlo to tak daleko, že se obyvatelé Smíchova rozhodli zveřejnit i petici, kterou do dnešního dne podepsalo přes 400 lidí. „Požadujeme po magistrátu a odpovědných politicích, aby okamžitě začali spolupracovat na dlouhodobém řešení pro Prahu 5 i celou Prahu. Požadujeme, aby se opatření pozitivně promítla do každodenních životů nás a našich dětí v řádech měsíců, nikoli let. Jsme si jistí tím, že aktivní přístup odpovědných politiků k této problematice v naší lokalitě bude v budoucnu přínosem pro všechny obyvatele Prahy,“ píše se v petici, jejímž iniciátorem je Martin Fiřt, mimo jiné zakladatel facebookové skupiny Smíchovská parta.

Prahu 5 podporují i z okolních městských částí

Vedení radnice není k situaci lhostejné a snaží pro systematické řešení získat podporu i u starostů okolních městských částí. „Problémem je, že dvě ze tří kontaktních center pro drogově závislé se nacházejí v těsné blízkosti Anděla. Přitom dle evropské praxe by na každých 100 tisíc obyvatel mělo připadnout jedno takové centrum. Tak komplexní (celopražský) problém logicky nemůže táhnout jedna městská část. Proto jsem vyzvala magistrát k "síťování". Více nízkoprahových zařízení po Praze znamená menší koncentraci uživatelů drog v jednom místě,“ upozorňuje Zajíčková

Prozatím na svou stranu získala Prahu 1 a Prahu 2. „Praha 2 a Praha 5 jsou jedny z nejvýznamnějších městských částí Prahy, a dokonce spadají do stejného policejního obvodu Policie ČR - Obvodní ředitelství policie Praha II. Není ani náhodou, že se potýkáme s podobnými problémy v oblasti kriminality a bezpečnosti, jakým je třeba bezdomovectví a drogově závislí,“ napsala na svůj Facebook starostka Prahy 2 Jana Černochová (ODS).

„Každá na svém břehu Vltavy pracujeme na tom, aby tu mohli všichni v klidu a v bezpečí žít. Proto jsme se dnes sešly a domluvily se na další užší spolupráci, a protože máme obě dvě společnou hranici i s Prahou 1, rozhodly jsme se přibrat do party i starostu Petra Hejmu, který řeší podobné problémy jako my,“ dodává Černochová. V září by chtěly zmíněné městské části svolat kulatý stůl, v rámci kterého by spolu s policií a magistrátem vymyslely společný postup, jak s narkomany naložit v budoucnu.

Fotogalerie
35 fotografií