Blesk.cz: Pane starosto, svého předchůdce jste vystřídal prakticky rok před komunálními volbami. Jakými prioritami se do konce volebního období hodláte zabývat?

Tomáš Portlík: „Priority se nezměnily, zůstávají stejné, s jakými jsme v roce 2018 vstupovali do voleb. Před měsícem jsme zahájili stavbu školy, chceme také dokončit realizaci parku Přátelství a chceme dokončit hostinec U Brabců.“

Co se parku Přátelství týče, kdy dojde na finální úpravy prostoru okolo stanice metra Střížkov?

„Příští rok by měla proběhnout definitivní tečka tohoto projektu. Některé zamýšlené věci vyžadovaly stavební povolení, jako například zřízení největší retenční nádrže na území hlavního města. Stát bude zhruba 25 milionů korun a vodu z nádrže budeme využívat jako zálivku pro podstatnou část Prahy 9. Bude to sice neviditelné dílo, protože nádrž vznikne pochopitelně pod zemí, ale bude mít užitečnou funkci. Zrovna tak by příští rok mělo dojít i k realizaci plánovaného amfiteátru a bistra.“

Zmínil jste hostinec U Brabců, starodávnou budovu, kterou koupila Praha 9, aby ji rekonstruovala. Následně však stavení, s výjimkou jedné obvodové zdi, šlo k zemi. Proč?

„Když architekt připravoval zadání pro rekonstrukci zvenku, neměl ponětí o tom, že stavba nemá základy. Na to jsme přišli úplnou náhodou, když pracovníci z PRE kopali kvůli položení kabelů podél obvodové zdi a zjistili, že stavba nemá základ. Na to konto statik uvedl, že stavba je nestabilní a musí být zbourána. Zachovali jsme pouze čelní fasádu, která byla na domě nejcennější. A domnívám se, že to byl správný krok, protože vznikl nový objekt, který ctí podobu toho starého, ale přitom má vlastnosti, které bychom u staré budovy hostince, nedosáhli. Třeba je lépe zateplen, protože původní zdi byly z opuky.“

Kdy lze očekávat jeho otevření?

„Hostinec, který bude spíše multifunkčním centrem, je v podstatě hotový. V září by mělo dojít k jeho slavnostnímu zprovoznění.“

V minulosti Praha 9 řešila i možné zpřístupnění Proseckých skal. Je tato otázka stále aktuální?

„Myslím, že by si to zasloužily, že by mohly fungovat jako skvělé a originální místo pro rande nebo jen pro to, dozvědět se, jak vypadá prosecké podzemí. I kdyby se mělo jednat o zpřístupnění jen pár set metrů podzemí. To místo má velký potenciál. Ale rozpočtově jako Praha 9 do toho asi nebudeme moci úplně samostatně sáhnout. Leda za pomoci dotací.“

Tématem, které Prahu obecně trápí, je parkování. Řada radnic přistupuje k nepříliš populárním zónám placeného stání, v Praze 9 od letošního roku platí i na sídlišti Prosek. Zároveň vzrůstá poptávka po parkovacích místech. Jsou v plánu nějaká parkoviště, parkovací domy?

„U obchodního domu Billa na Proseku vzniklo parkoviště pro zhruba 320 vozidel. Připravujeme další projekty, ale situaci v rámci parkování by mělo hlavně řešit město, ne městské části.“

Zrovna jako metro D, u něhož byly požadavky Prahy 3 a Prahy 9, aby jeho trasa vedla na Žižkov, respektive do Vysočan…

„Naštěstí jsme tento záměr už prosadili. Vzhledem k populaci, která u nás bude narůstat, bude další trasa metra pro obyvatele z Vysočan i z Proseka více než žádoucí. Pomůže to rozvoji jednotlivých lokalit ale i Prahy jako celku.“

V souvislosti s periferiemi Prahy se hovoří o zřízení nových tramvajových tratí. Dokázal byste si představit, že by jednoho dne tramvaj jezdila i na prosecké sídliště, nebo tuto ambici radnice Prahy 9 nemá?

„Problém je, že většina dopravních tepen, a týká se to i Letňan nebo Čakovic, je ve špičkách ucpaná. Pokud bychom měli vést tramvaj například Lovosickou nebo Proseckou ulicí na úkor omezení pruhů, vytvořili bychom absolutní špunt. Význam by mělo, protáhnout tramvaj po hranici katastrů, ale je otázkou, na kolik by vyšla realizace a nakolik by to ovlivnilo transport MHD. Dopravě v Praze obecně by prospělo vybudování okruhu. Ale to je opět otázka, kterou by se měl zabývat hlavně magistrát a stát, nikoliv městské části.“

Nejen, že jste starostou Prahy 9, ale také zastupitelem hlavního města. Myslíte, že vám nově nabytá funkce pomůže řešit i třeba tyto celoměstské potíže, které se týkají nejen Prahy 9?

„Z hlediska vlivu nepozoruji rozdíl. Nemyslím, že by mi na půdě magistrátu pomohlo, že jsem starostou. Praha 9 byla při jednáních s magistrátem za poslední léta v určité nevýhodné pozici, protože byla v opozici vůči magistrátní koalici a to se nezměnilo.“

V Praze 9 se nachází sídliště, vznikají nové developerské projekty v bývalých industriálních zónách. Jak se Praha 9 připravuje na příliv nových obyvatel z hlediska škol a občanské vybavenosti?

„Toto se týká především oblasti podél Kolbenovy a Poděbradské. Nebude snadné obstarat potebnou infrastrukturu, ať už se bavíme o pochozích cestách, parcích nebo o občanské vybavenosti. Lokalitu mezi Hdlořezy a Vysočany se nám za posledních několik let podařilo změnit takřka k nepoznání, ať už se jedná o revitalizaci Višňovky či vytvoření Meandrů na Rokytce, zřízení parku Zahrádky. Ale co se školy týče, k její výstavbě se dostáváme až nyní.“

V nedávné době radniční zpravodaj městské části na základě diskuse s občany uváděl, že velkým problémem sídlišť, je cizojazyčná mládež, která se chová neurvale, popíjí na veřejnosti, bere drogy. Jak radnice řeší tento problém?

„Zjišťovali jsme, kolik dětí u nás v základních školách nepochází ze zemí Evropské unie. Vychází to na nějakým 25 %, což je významné číslo. Skladba obyvatel se mění, žijí s námi lidé, kteří mají jiný styl a jinou kulturu, což se promítá i do fungování sídliště. A je nelehké reagovat na některé nešvary, protože i když se naši strážníci snaží, musí dotyčné lidi chytit při činu a nejlépe zdokumentovat. Samozřejmě hodně nám v tomto ohledu pomáhá kamerový systém, ale kamery také nemohou být všude.“

Video
Video se připravuje ...

Panorama Prahy z vyhlídky Prosecké skály. David Zima

Fotogalerie
42 fotografií