Pražská tržnice, jejímž majitelem je magistrát hl. m. Prahy, prochází velkými změnami. V příštích 10 až 15 letech zde chce Praha investovat mezi dvěma a třemi miliardami korun. Kvůli změnám dostali výpověď někteří nájemci. To se týkalo i haly číslo 13, a tak se sem nyní mohl nastěhovat dobročinný projekt známé moderátorky Nory Fridrichové Šatník pro rodiče samoživitele.

Fridrichová se v pomoci single rodičů angažuje dlouhodobě, s příchodem pandemie se její aktivity staly ještě důležitějšími, protože nelehká doba zasáhla často nejvíce právě rodiče samoživitele. „Sbírku oblečení jsem poprvé organizovala už před rokem. Vždy se nám sešlo obrovské množství věcí a byl problém s místem, proto jsem velice ráda, že nyní máme konečně dostatečně velké prostory a dokonce pronajaté dlouhodobě,“ pochvaluje si Nora Fridrichová. Podle náměstka primátora pro oblast financí Pavla Vyhnánka (Praha Sobě) by zde Šatník měl sídlit minimálně do konce roku.

Přísná kontrola

Aby se pomoc dostala těm, kteří ji opravdu potřebují, musí žadatelé projít celkem striktní registrací. „Dostáváme spousty opravdu pěkných věcí, a přestože je doba těžká, chceme, aby se pomoc dostala opravdu tam, kde je třeba. Single rodiče tedy musí předložit doklad o svěření dítěte do péče a pak taky kontrolujeme nájemní smlouvu, jestli v domácnosti žije opravdu jen rodič a dítě,“ vysvětluje Fridrichová. Po prvotní registraci pak mohou single rodiče přijít do Šatníku kdykoli potřebují a odnést si jakékoli množství věcí.

V Šatníku našlo práci i několik maminek. Pomáhají nejen s vybalováním a tříděním, ale také kontrolují, jestli nedochází ke zneužití pomoci a věci se nepředprodávají třeba na on-line bazarech. Zaplaceno dostávají poukázkami na nákup na jednom z on-line supermarketů.

Využije se oblečení i kosmetika, bude i hlídání

A co tedy do šatníku přinést? „Nejvíce jde na dračku samozřejmě dámské a dětské oblečení. Ideální je, když dárci nosí sezónní věci. Nyní nejvíc využijeme nejen letní oblečení, ale také třeba plavky, žabky, kruhy nebo rukávky pro děti, hračky k vodě – třeba vodní pistole a podobné věci,“ vyjmenovává vedoucí Šatníku Lucie Kaděrková. Rozhodně se ale neztratí ani kosmetika, která může být i otevřená, prací a čisticí prostředky nebo drobná elektronika jako jsou varné konvice, mixéry, fény nebo kulmy.

Přes léto se v rámci Šatníku plánují i další aktivity. „Rodiče samoživitelé hlavně přes prázdniny často řeší, kam s dětmi. Proto zde bude pro děti připraven program, který vždy zorganizuje některá z maminek. Přemýšlím i o doučování, které bychom zde mohli nabízet. Zatím zjišťujeme, jestli by byl o takovou pomoc mezi rodiči zájem,“ nastínila další plány Fridrichová.

Balíky do celé ČR

Díky tomu, že je pražský Šatník dobře zásobený, může věci posílat i do svých dalších poboček, které má po České republice. Co víc, pokud do Šatníku rodiče napíšou, které věci by potřebovali, v Praze jim věci zabalí a pošlou klidně přes celou republiku. I zde však platí, že je nutná registrace a kontrola.

Video
délka: 00:35.93
Video se připravuje ...

V Pražské tržnici se v hale č. 13 otevřel dobročinný projekt Šatník pro rodiče samoživitele Veronika Foltová

Kdo chce věci darovat, je vždy lepší dopředu zavolat a domluvit se, jestli mají zrovna místo na nové věci. Jinak se dary přijímají během otevírací doby od pondělí do pátku od 10:00 hodin do 18:00 hodin a v sobotu do 14:00 hodin. K budově je možné zajet autem na dobu nezbytně nutnou pro vyložení věcí, a to bočním vjezdem do areálu z ulice Komunardů.

Fotogalerie
20 fotografií