Při příležitosti uctění mučednické smrti svaté Ludmily proběhne v celém Česku mnoho vzpomínkových akcí. Římskokatolický kostel sv. Ludmily byl postaven v letech 1888 – 1992 v novogotickém stylu a na jeho stavbu přispěli kromě tehdejší vinohradské obce mimo jiné i významní obyvatelé Vinohrad. A s podobnou myšlenkou se farnost obrátila na radnici i nyní.
Na opravu kandelábrů dá peníze radnice
V depozitáři kostela se totiž nedávno podařilo objevit původní osvětlení vstupního schodiště, které je dílem významného vynálezce Františka Křižíka. „Tyto původní kandelábry byly u vstupu do kostela asi do 90. let. Pak je někdo poničil a byly od schodů odstraněny. Nyní se nám je podařilo objevit pod kůrem. Jedno ze světel bylo kompletní, to druhé bylo spíše torzo, ale všechny části se podařilo dohledat. Nyní nás čeká jejich oprava,“ řekl Blesku otec Jakub Karel Berka, z farnosti sv. Ludmily.
505 let od smrti „krále bene“. Na korunovaci mu museli zlatit klenoty, proč mu Praha nepřirostla k srdci?

A zde se Berka právě inspiroval v historii. „Údajně byly nějaké pokusy kandelábry opravit už dříve, ale nikdy se na to nenašly peníze. Proto mě napadlo oslovit radnici, jestli by nebyla ochotná na rekonstrukci kandelábrů přispět,“ vysvětluje Berka. Svoji myšlenku představil na jednání zastupitelstva a městská část v čele se starostkou Janou Černochovou (ODS) přislíbila zaplatit obnovu kandelábrů a farnosti z městského rozpočtu věnuje 230 tisíc korun.
Slavnostní odhalení
Oprava dvou světel by měla být hotová už v průběhu léta. Kromě rekonstrukce světel samotných, u kterých bude také nutné vyměnit skla, se musí obnovit i elektrické rozvody. Samotné slavnostní odhalení proběhne 5. září v sedm hodin večer. „Oba kandelábry znovu zahalíme a představitelé radnice je slavnostně odhalí,“ přiblížil plány Berka. Slavnostní večer doprovodí i koncert na náměstí, před branami kostela.
Historie
Posvěcený základní kámen kostela sv. Ludmily byl položen 25. listopadu 1888 poté, co jeho stavbu schválili vinohradští radni. Stavba kostela na tehdejším Purkyňově náměstí trvala do roku 1892. Celkové náklady dosáhly 369 922 rakouských zlatých. Veškeré finance tehdy poskytla vinohradská obec. Význam stavby podtrhl svou návštěvou v roce 1892 císař František Josef I. Obřad posvěcení se konal 8. října 1893 a trval šest hodin. Kvůli rekonstrukci i stavbě metra byl kostel od roku 1974 dlouho uzavřen, případně byla provizorně otevřena jen jeho část. Znovuotevření kostela proběhlo v roce 1992, slavnostní bohoslužbu tehdy sloužil kardinál Miroslav Vlk.