„Zatímco v předchozí koncepci z roku 2004 byla hodně zdůrazňována nutnost privatizace bytového fondu, tak naopak v této strategii jasně říkáme, že chceme skončit s privatizací a naopak, že chceme ve větší míře stavě obecní byty,“ řekl ke schválenému dokumentu radní Adam Zábranský (Piráti), který má na starosti městský bytový fond. Ten se započtením bytů magistrátu a městských částí v roce 2019 čítal asi 31.500 bytů, v roce 2030 by to podle strategie mělo být alespoň 35.000. Nové městské byty pak v poslední dekádě prakticky nevznikají.

Město plánuje posílit vlastní výstavbu a také spolupracovat se soukromníky, ať už jde o developerské firmy, stavební družstva nebo menší občanské spolky, v Německu zvané baugruppe. Náměstek primátora Petr Hlaváček (za TOP 09) řekl, že město k těmto účelům zřídilo svoji Pražskou developerskou společnost, která má na starosti přípravu městských pozemků pro bytovou výstavbu.

Zdůraznil také nutnost kooperace se soukromým sektorem. „Nebojíme se řešit i konfliktní věci a hledáme nějaký výsledek,“ řekl. Předseda výboru pro bydlení Pavel Zelenka (Praha Sobě) doplnil, že všechny plány ohledně bydlení musí být dlouhodobé a je na nich třeba systematicky pracovat.

Řešení bezdomovců

Do roku 2030 by podle strategie měly z metropole úplně zmizet sociálně vyloučené lokality a na nulu klesnout počet dětí dlouhodobě žijících v azylových domech a ubytovnách. Z asi 3250 lidí bez domova v roce 2019 se má jejich počet snížit o čtvrtinu a z odhadovaných 9800 domácností v akutní bytové nouzi v roce 2018 chce město dosáhnout poklesu na maximálně 5000. Zvýšit se mají také počty bytů pro lidi v nouzi, seniory, zdravotně postižené nebo příslušníky veřejně prospěšných profesí.

Málo ambiciózní, zní z opozice

Opoziční zastupitel Ondřej Prokop (ANO) ke strategii uvedl, že se mu cíle ohledně celkového počtu ročně vystavěných bytů i počtu městských bytů do roku 2030 zdají málo ambiciózní. „V nově uveřejněném plánu také postrádám jakékoli zmínky o způsobem financování zvažované výstavby. Mám za to, že bez zvážení ekonomických aspektů strategii nelze považovat za úplnou,“ uvedl. Náměstek Hlaváček v pondělí řekl, že navazující dokument zabývající se financováním by měl být hotov do konce letošního roku.

Podle analýzy společnosti KPMG z roku 2018 po roce 1991 přešlo do vlastnictví Prahy 194.000 bytů a městský fond od té doby privatizacemi klesl na necelou pětinu tohoto počtu. Nedostatek bytů a růst cen bydlení je jedním z nejdiskutovanějších problémů, které metropole momentálně řeší.