Hustý dým rychle se valící z oken, plameny, zkroušené tváře lidí zoufale volajících o pomoc z oken... Takový pohled se naskytl policistům pohotovostní motorizované jednotky (PMJ) v neděli kolem páté odpoledne v Černokostelecké ulici. „Policisté si na místo prostřednictvím operačního důstojníka vyžádali posily a ostatní složky integrovaného záchranného systému. Kolegové dále informovali ostatní hlídky v terénu, že z druhé strany obytného domu lidé stojí na parapetech a někteří se snaží dostat dolů po hromosvodu,“ popsala dramatickou situaci policejní mluvčí Violeta Siřišťová.

„Z druhé strany někdo visí na balkoně!“ je slyšet hlas jednoho z policistů na videu ze zásahu, které policie v pondělí zveřejnila. 

Policisté na nic nečekali a začali jednat - z hořícího a zakouřeného domu za pomoci obyvatel z vedlejšího domu vyvedli několik zraněných a ještě před příjezdem hasičů a záchranářů jim poskytli první pomoc. „Při zásahu využili tzv. medic batohy, které vozí v autech, a začali s ošetřováním zraněných pomocí chladicích gelů a krytím na popáleniny,“ popsala mluvčí. „Venku vytažených asi sedm lidí, z toho mám popálené tři malé děti!“ je slyšet ve videu hlášení dalšího z policistů.

Na místě byli kromě policistů z PMJ včetně velitele také příslušníci z místního oddělení i z cizinecké policie. Ti, kteří právě neposkytovali první pomoc, začali odklánět dopravu tak, aby mohly projet sanitky i hasiči. Na nedalekém hřišti policisté vytyčili místo pro záchranářský vrtulník. 

Šest zraněných dětí

Zanedlouho na místo dorazily i čtyři jednotky hasičů s výškovou technikou a začaly požár likvidovat. Pražští záchranáři kvůli vysokému počtu zraněných vyhlásili traumaplán - ošetřili celkem 14 lidí, 10 z nich převezli do nemocnice. „Dva lidé byli ve vážném zdravotním stavu, jednoho záchranáři uvedli do umělého spánku. Sedm lidí utrpělo středně závažná a čtyři lehká poranění. Na místo byl vyslán také záchranářský vrtulník,“ uvedla mluvčí pražských záchranářů Jana Poštová s tím, že šest ze zraněných byly děti ve věku od jednoho do šesti let. 

Záchranáři se starali i o několik policistů, kteří vyváděli zraněné z domu - nadýchali se totiž kouře, a tak jim záchranáři měřili hladinu oxidu uhelnatého v krvi. „Ta byla u všech na minimální hranici, a tak si jejich stav nevyžádal hospitalizaci,“ upřesnila Siřišťová. Proč v bytě začalo hořet, zatím není jasné, příčinu zjišťují kriminalisté i hasičský vyšetřovatel. 

Podívejte se na dramatické video ze záchrany:

Video
délka: 01:17.78

Záchrana lidí z hořícího bytu v pražských Strašnicích. (11. 4. 2021) Policie České republiky

Fotogalerie
88 fotografií