Hry o zneuznaném fiktivním géniovi Járu Cimrmanovi jsou beznadějně vyprodané již desítky let. Většinu z 15 her, které o postavě vznikly, napsal Ladislav Smoljak spolu se Zdeňkem Svěrákema spolu také divadlo založili. Slavný scénárista a herec dnes u soudu poznamenal, že Filip Smoljak mu dříve říkal strejdo a jejich vztah byl dobrý. „Teď je to vztah nedůvěrný a považuji ho za velmi špatný,“ řekl na začátku své výpovědi.

Filip Smoljak je jedním ze čtyř dědiců a u soudu se domáhal zvýšení autorského podílu za hry svého otce, což jsou procenta ze zisku jednotlivých představení. Soud mu v tomto vyhověl a došlo k dohodě, jeho podíl se zvýšil z 1,5 na 1,75 procenta. Došlo také k dohodě, že divadlo mu doplatí 93 tisíc korun, což je ale částka jen za hry uváděné mezi lety 2015 až 2017.

„To nestačí"

Podstata celého sporu, který Filip Smoljak s divadlem vede, je vlastně úplně jinde. Kromě toho, že chtěl vyšší podíl z tržeb, se snaží přesvědčit soud o tom, že mu náleží další peníze za režisérská práva na hry. V podstatě tvrdí, že na každé hře je specifický umělecký rukopis jeho otce a za to by mělo divadlo také platit. Tento spor teď podle něj už rok leží u Vrchního soudu.

Vždy jsme byli ve shodě, říká Svěrák

Zdeněk Svěrák u soudu mluvil o tom, jak celé divadlo fungovalo od jeho založení až dodnes. Vždy podle něj rozhodovali ve shodě s Ladislavem Smoljakem, se kterým také kromě dvou her z celkem patnácti všechny napsali podle jeho slov „rukou společnou“ a vždy se dělili padesát na padesát. Také uvedl, že hry psali „čistě proto, že nás to těšilo a chtěli jsme potěšit diváky“.

Sám vlastně příliš nerozumí tomu, proč se řeší něco popisovaného jako režijní koncepce. „Já nevím, co to je. Každý režisér, pokud není úplně bezradný, tak nějakou cestu má,“ odpověděl na dotazy soudce.

On režii nevystudoval, stejně jako my jsme nevystudovali herectví. On z toho dokázal vytvořit úspěšné divadlo,“ řekl k osobě Ladislava Smoljaka. Mluvil také o tom, že divadlo je specifické tím, že řada lidí, kteří v cimrmanovských hrách účinkují, jsou vlastně neherci.

Došlo na kalkulačky

„Všichni dobře víme, že žádná režijní koncepce neexistuje,“ řekl u soudu obhájce divadla František Vyskočil. Nakonec však celé jednání skončilo tím, že obě strany sporu vzaly do rukou kalkulačku a sčítaly tržby divadla za jednotlivá představení a vypočítávala se částka 93 tisíc korun, kterou divadlo Filipovi Smoljakovi doplatí. Obhájce po skončení jednání dodal, že na smír přistoupil hlavně kvůli tomu, aby se spor netáhl celé roky.

Typická remíza

Syn Ladislava Smoljaka před soudní síní označil výsledek jednání jako „typickou remízu“ a soud podle něj potvrdil, že odměna vyplácená jeho otci za autorství her nebyla spravedlivá. U soudu se řešily také další věci, a to, zda divadlo vůbec má licenci na uvádění her. „Divadlo je uživatelem her a nemá licenci,“ řekl totiž Smoljak novinářům. Jeho kritika směřuje hlavně k agentuře ECHO, o které se u soudu také hodně mluvilo. Podle Filipa Smoljaka se obohacuje na cizím díle.

Chce divadlo řídit, říká Svěrák 

Zdeněk Svěrák nicméně k otázce licence u soudu řekl, že ani on, ani Ladislav Smoljak neměli nikdy výhrady k tomu, že divadlo hry uvádí. „Měli jsme soubor, který hrál naše hry. Tam nebyly žádné žádosti, prostě byla nová hra, tak se nastudovala,“ vyjádřil se jednoduše. S tím se ztotožnil i soudce, který se nedomnívá, že by divadlo uvádělo hry bez licence. „Ačkoli je majitel pouze osminy autorských práv, tak chce to divadlo řídit a hlavně chce víc peněz,“ vyjádřil se Zdeněk Svěrák k osobě synovi Ladislava Smoljaka.

Smoljak vede ještě další spory. Loni v srpnu mu soud nepravomocně přiznal 58 000 korun a úroky od Supraphonu, který bez mužova souhlasu vydal limitovanou edici desek k 50. výročí divadla Járy Cimrmana. Smoljak požadoval 100 000 korun.

Video
délka: 01:00.69
Video se připravuje ...

Filip Smoljak u soudu 8. února 2021. CNC/Jan Zázvorka

Z průšvihu do průšvihu

Oproti svým zbylým sourozencům působí Filip Smoljak trošku jako enfant terrible rodiny. Kromě soudu s divadlem, které spoluzakládal jeho otec, nařkl například svého bratra Davida (STAN) ze smrti matky. Stalo se tak během loňských senátních voleb, do kterých kandidovali ve stejném volebním obvodu oba bratři a které David nakonec vyhrál.

Do povědomí vešel Filip Smoljak také před třemi lety, kdy na facebooku uvedl, že jej fyzicky napadl tehdy novopečený starosta Prahy 3 Jiří Ptáček (TOP 09). „Dnes jsem se popral se samotným starostou Ptáčkem. Poprvé jsem se pral a poprvé se starostou a jeho blízkými,“ uvedl na facebooku s tím, že si z „šarvátky“ odnesl „moncl pod bradou“ a utržený rukáv.

„Pravdou je, že jsme spolu s panem Smoljakem byli v jednu chvíli ve stejném podniku a asi minutu jsme spolu mluvili. K žádné šarvátce nedošlo. Ani jsme si nepodali ruce, vlastně jsme se ani letmo nedotkli, ani bych neřekl, že jsme se nějak hádali,“ komentoval to tehdy pro Blesk.cz starosta Ptáček s tím, že kolem byla řada svědků, kteří mu to mohou dosvědčit.

Fotogalerie
9 fotografií