Celý filmový svět nyní oplakává smrt velkého režiséra a herce Jiřího Menzela, jenž zesnul 5. září, obklopen svými nejdražšími, tedy manželkou Olgou a dcerami Evou Marií (5) a Aničkou Karolínou (11). Starší holčička sice nebyla jeho, vzešla z Olžina krátkého vztahu s kameramanem a režisérem Jaroslavem Brabcem (66), ale on ji miloval, jako kdyby byla. Všichni, kteří s ním měli tu čest kdy spolupracovat, jsou z jeho skonu zdrceni… Až na Zdeňka Svěráka, který k těmto smutným událostem přistupuje velice pragmaticky.

„Ani moc nesmutním. Byl jsem svědkem utrpení, které prožíval dlouhou dobu,“ řekl totiž České televizi známý herec, scenárista a dramatik. Možná to zní drsně, na druhou stranu si je ale potřeba uvědomit, že se Menzel dlouhodobě potýkal s vážnými zdravotními problémy.

A uvědomuje si to právě i Svěrák, kterého s Menzelem pojily oblíbené komedie Vesničko má středisková (Menzel režie, Svěrák scénář) nebo Na samotě u lesa (Menzel režie, Svěrák scénář a hlavní role). „To už nebylo k životu. Je to milosrdná smrt,“ domnívá se.

VIDEO: Nejdojemnější video: Olga zveřejnila poslední záběry Jiřího Menzela (†82)

Video
délka: 02:15.40

Nejdojemnější video: Olga zveřejnila poslední záběry Jiřího Menzela (†82) Instagram

„Těch smutných zpráv je poslední dobou nějak moc. Umírají kolegové, kamarádi, vrstevníci i ti mladší, které jsem měl moc rád,“ povzdechl si Svěrák pro CNN Prima News smutně. Vzhledem k tomu, že je o dobré dva roky starší než zesnulý Menzel, na něj jdou asi černé myšlenky. „Člověka samozřejmě v těch chvílích napadne, že už je na řadě…“ dodal depresivně.

V posledních letech ho totiž opustilo hned několik kolegů z Divadla Járy Cimrmana – jenom minulý rok to byli například Jaroslav Weigel (†88) či Václav Kotek (†66). Tomu druhému se však nestal osudným vysoký věk, ale nešťastný pád ze schodů v jeho domě na Karlštejně…

VIDEO: Smrt Jiřího Menzela: Kolega promluvil o výčitkách a odpuštění. A Klus šel kvůli rakovině dohola

Video
délka: 02:59.16

Smrt Jiřího Menzela: Kolega promluvil o výčitkách a odpuštění. A Klus šel kvůli rakovině dohola Bára Horáková, Lukáš Červený

Fotogalerie
38 fotografií