I na Štědrý den je leckdy nutné věnovat se pracovním povinnostem. Své o tom vědí policisté, záchranáři nebo také porodníci. Neznamená to ovšem, že by si sváteční atmosféru nechali vzít nenadálými událostmi.

„Štědrodenní služba lékařů, porodních asistentek a dětských sester v porodnici U Apolináře 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice mívá vždy zvláštní, obvykle klidnou, až neobyčejně vlídnou atmosféru,“ uvádí Pařízek.

Kreativita nad očekávání

Dána je pochopitelně sváteční výzdobou, kterou si berou dobrovolně na starost porodní asistentky. „Jejich kreativita často překračuje veškerá očekávání,“ uznale komentuje Pařízek, který je mimo jiné také krajským perinatologem Středočeského kraje.

Sváteční atmosféru v porodnici podtrhuje řada vánočních detailů. Ať už to je tradiční cukroví, nebo nápadité „módní doplňky“, kterými si porodní asistentky vylepšují nemocniční stejnokroj.
Autor: Mária Rušinová

Štědrodenní vizita

Sváteční atmosféru zažívá jak personál porodnice, tak i nastávající, nebo už čerstvé maminky. „Na klinice se po mnoho desetiletí zachovává tradice tzv. štědrodenní vizity,“ přibližuje Pařízek.

„Vedení kliniky se schází ráno před 9. hodinou, aby pak vedoucí lékaři navštívili všechny pacientky, které jsou hospitalizovány na klinice, a které nemohly nejrůznějších důvodů odejít domů,“ dodává s tím, že nejčastěji se jedná o ženy v rizikovém těhotenství, o čerstvé maminky po porodu či o ženy, které se maminkami mají stát každým dnem.

„A stejná pozornost je věnována pacientkám na oddělení gynekologie, zejména ženám, které bývají po velkých gynekologických operacích, nejčastěji pro závažná onkologická onemocnění,“ uvádí lékař. Stejně jako jakýkoliv jiný den, i na 24. prosince čeká část personálu porodnice 12hodinové směny, avšak lékaře čeká dokonce celodenní směna nonstop od 7:00 do 7:30 následujícího dne. „Vedení kliniky si během dne předá symbolické dárky a bilancuje se právě prošlý rok. Až po skončení pracovních povinností se rozcházíme ke svým rodinám.“

Sváteční večeře? Bez kapra

Tam lékaře, sestřičky i porodní asistentky zpravidla čeká typické štědrovečerní pohoštění – rybí polévka, bramborový salát a smažený kapr. Co mají dobrého ti, kteří však Štědrý den musí až do pozdních večerních hodin, nebo dokonce celou noc trávit v porodnici?

„Podle předem připravených plánů bývá připraveno na oddělení, včetně porodních sálů, skvělé občerstvení,“ uvádí Pařízek. Se vším všudy to ale není. „Nesmí se konzumovat tradiční česká pochutina - kapr, a to z bezpečnostních důvodů, aby po polknutí kůstky neskončil personál ve službě na ORL,“ krčí rameny. „Jinak se ovšem tým pracovníků centrální kuchyně VFN pochopitelně snaží přizpůsobit štědrodennímu rituálu.“
Personál pražské porodnice U Apolináře se snaží nápaditě zpříjemnit vánoční atmosféru nastávajícím i těm již stávajícícm maminkám či jiným pacientkám, které do porodnice během Vánoc mají cestu. V popředí vpravo je profesor Antonín Pařízek.
Autor: Mária Rušinová

»Zvyk je železná košile«

Ročně si podle Pařízka vybírá porodnici U Apolináře zhruba 4 500 nastávajících rodičů, kteří právě zde hodlají své miminko přivést na svět. Liší se v rámci této statistiky nějak Štědrý den? Rodí se tehdy méně nebo více dětí?

„V průměru denně pomáháme přivést na svět okolo 13 dětí. Tento počet denních porodů pochopitelně se železnou pravidelností bývá i na Štědrý den,“ vysvětlil lékař. Totéž lze říci i o silvestru či o Novém roce. Maminky a jejich miminka si zkrátka nevybírají, tudíž se jim porodníci musí věnovat podle toho, kdy se „nový život“ přihlásí o slovo.

Silvestr - den jako každý jiný

Zatímco Štědrého dne si podle Pařízka zdravotníci užívají pro jeho sváteční atmosféru, maličko jinak je tomu o silvestru. „Ten se již hodně podobá každodennímu rytmu,“ uvádí. „Oproti ve veřejnosti tradovanému názoru, že se v porodnicích soutěží o občánka roku, tak doba narození prvního miminka po silvestrovské půlnoci nechává obvyklé lékaře a porodní asistentky ve službě naprosto v klidu,“ uzavírá renomovaný odborník.

Fotogalerie
51 fotografií