„Praha je mnohem víc, než si často lidé myslí,“ poznamenal náměstek při prezentaci rozpočtu a dodal k tomu, že tvoří 25 procent HDP celé země a je tu pětina všech zaměstnanců. Upozornil, že celá země se nachází ve výjimečné době a hospodaření města je silně poznamenáno dopady koronakrize. „Na rok 2020 je odhadujeme na zhruba 10 miliard korun, přesná čísla budeme znát až na konci roku,“ uvedl. Město trápí výpadek příjmů a zároveň zvyšování nákladů například na nákup ochranných pomůcek.

Nikdo neví, co přijde

Jaké dopady bude mít koronavirus na rozpočet pro příští rok, je zatím ve hvězdách. „Zcela na rovinu říkáme, že nevíme, a věříme, že to neví nikdo,“ řekl o vyhlídkách na příští rok. Nejistotu ještě podle něj umocňují velmi nepředvídatelné kroky vlády a Poslanecké sněmovny. Rozpočet je nyní sestaven bez ohledu na dopady daňového balíčku, protože nikdo neví, v jaké podobě nakonec projde, a lze očekávat, že se k rozpočtu bude muset vedení města už počátkem roku vrátit. Počítá se s vyrovnaným rozpočtem, příjmy a výdaje budou 87,8 miliardy korun.

Vyhnánek upozornil na to, že Praha ještě před začátkem koronakrize počítala s podstatně menším růstem ekonomiky než vláda a rozpočet nyní „padá z menší výšky“ díky tomu, že nedůvěřoval očekáváním vlády. V rozpočtu se počítá se snížením běžných výdajů zhruba o 1,3 miliardy. „To je obrovská změna ve fungování města. Letos jsme po poprvé běžné výdaje snížili,“ poznamenal Vyhnánek s tím, že v minulosti tyto výdaje každoročně rostly. Škrtalo se skoro všude kromě MHD, ve vztahu k městským částem nebo svozu odpadu.

Investice jsou klíčové

Jako hlavní nástroj pro restart ekonomiky po koronavirové krizi vidí investice, na které je vyčleněno téměř 15 miliard. Téměř třetina investic má mířit do dopravy, stavby metra D, tramvajových tratí nebo třeba výstavby P+R parkovišť. Počítá se také s pokračováním rekonstrukce Václavského náměstí nebo například Průmyslového paláce, na ten je vyčleněno 600 milionů korun. Vyhnánek upozornil, že další investice plánují městské společnosti. Na podpoření investic si Praha příští rok zhruba 5 miliard půjčí, zároveň ale dojde ze splacení dluhopisů ve stejné částce, zadlužení města by se tedy nemělo zvyšovat.

Mínus 8 miliard

Náměstek primátora si během prezentace rozpočtu neodpustil kritiku kroků vlády a následně Poslanecké sněmovny. „Jsme svědky nebývalého chaosu v parlamentu,“ poznamenal. Nikdo podle něj neví, co z reformy nakonec vzejde. Pokud by daňový balíček byl přijat ve stávající podobě, odhaduje se, že Praha by přišla o dalších 8,5 miliard korun, z toho 6 jen kvůli zrušení superhrubé mzdy. „To by znamenalo významné změny ve fungování města a já si neumím představit, jak bychom se s podobným propadem, aniž by to mělo masivní dopady na obyvatele,“ upozornil. Nicméně zatím nevěší hlavu a ocenil, že se rozpočet v této nelehké době podařilo sestavit.

Jak se to dá řešit? 

Zmínil, že města mohou na výpadek příjmů reagovat buď razantními škrty, nebo omezením investic, což povede ke zhoršení kvality života občanů a poškodí ekonomiku. Můžou také zdražit, což vlastně povede k tomu, že lidé sice dostanou díky zrušení superhrubé mzdy více peněz, ale budou pak platit větší poplatky třeba za svoz odpadu. „Takže zatímco tady bude jeden hodný ve vládě, který odpouští daně, tak města budou ti zlí, kteří naopak zdražují,“ ilustroval dilema, které může čekat řadu měst.

Další možností je podle něj také se zadlužit, což je podle něj strategie, kterou zvolil stát a která je ovšem dlouhodobě neudržitelná a plánuje Česko zadlužit tak, jak se doposud nikdy nestalo.

Zrušení superhrubé mzdy hájil v pořadu Epicentrum český premiér Andrej Babiš (ANO):

Video
délka: 25:24.97

Babiš o superhrubé mzdě, antibabiš koalici i rekordnímu deficitu Blesk

Kritika Babiše i Schillerové

Zdůraznil, že města se ale nesmí zadlužit na více než 60 procent průměru ročních příjmů za poslední tři roky, a když klesají příjmy, tak klesá i možnost se zadlužit. Nemusí pak stačit třeba na stavbu metra. O přístupu vlády Andreje Babiše (ANO) k rozpočtu celé země si nemyslí nic hezkého. „Kdybchom kdokoliv z nás přistupovali ke správě svého rodinného rozpočtu tak, jak to činí pan premiér Babiš s ministryní financí, tak vás ujišťuji, že touto dobou by vám exekutoři vynášeli nábytek,“ myslí si Pavel Vyhnánek. 

Fotogalerie
3 fotografie