Bezpohlavnost nového informačního systému žádají studenti na Univerzitě Karlově. Jejich cíl je jasný - zabránit nepříjemnostem a cítit se tak na univerzitě „vítanějšími.”

„Prvním z údajů by bylo pole se studentem*studentkou upřednostňovanými zájmeny a rodem oslovení (ženským/mužským/neutrálním). Druhým polem by potom bylo „zobrazované jméno“, jež by se mohlo lišit od legálního. Vyučující by na profilu studenta mohl vidět kromě jeho legálního jména i jméno zobrazované,” píší studenti v petici.

Bez pohlaví

Někteří studenti jsou dále přesvědčeni o zbytečnosti kolonky pohlaví. Pokud by přeci jen byla nutná z hlediska identifikace studenta, měl by podle nich být tento údaj neveřejný. „Riziko ve zveřejnění spatřujeme například v jednoznačném rozpoznání studentů*studentek, u kterých se jejich upřednostňované oslovování neshoduje s pohlavím uvedeným na občanském průkazu,” píší studenti v žádosti. 

Studenti jsou přesvědčeni, že takové změny pomohou mnohým, kteří používají jiné jméno než mají oficiálně uvedené ve svém průkazu a nemohou si ho v průkazu legálně změnit. Lektoři by pak používali oslovení podle toho, jaké studenti sami preferují. 

„Studenti*studentky by se tak mohli*y vyhnout mnoha nepříjemným situacím, kdy musí opravovat své vyučující. Tyto situace bývají o to méně příjemné, že v případě vyučujících se jedná o pozice studentovi*studentkám nadřazené. Předem děkujeme za zvážení našeho návrhu. Věříme, že může přispět k tomu, abychom se na Univerzitě Karlově cítili*y všichni*všechny o něco více vítáni*y,” tak zní závěr podaného návrhu, který podepsala celá řada studentů různých fakult UK. 

Žádost jsme nedostali

Podle mluvčího UK Václava Hájka vedení žádnou žádost oficiální cestou neobdrželo. Přesto nechtějí návrh rovnou házet přes palubu. „Vedení UK oficiálně žádnou žádost od studentů neobdrželo, ale je případně připraveno vzít náměty obsažené v petici k diskuzi. Pokud budou relevantní a ku prospěchu věci, bude se jimi seriózně zabývat,” řekl mluvčí Hájek.

Fotogalerie
12 fotografií