Studentské večírky v Praze: Dva cizinci jsou nakažení koronavirem, další se trasují

Dva zahraniční studenti na České zemědělské univerzitě jsou nakažení koronavirem. Kvůli neuposlechnutí nařízení bude infikovaných lidí pravděpodobně více.  (Autor: Blesk, Profimedia)
Autor: ČTK, jim - 
20. března 2020
20:23

Nepříjemnou dohru mají studentské večírky na kolejích České zemědělské univerzity v Praze (ČZU). Zahraniční studenti nerespektovali nařízení zákazu shromažďování a pravděpodobně tak rozšířili epidemii koronaviru COVID-19. Na kolejích byli potvrzené první dva případy, škola nyní ve spolupráci s hygieniky o nákaze informuje lidi, kteří s nimi mohli být v kontaktu.

Podle mluvčí ČZU Karly Mráčkové se na kolejích scházely skupinky deseti až 15 studentů, kteří tak porušovali bezpečnostní opatření proti šíření koronaviru. Ve středu pak škola dostala informace o dvou případech nákazy na kolejích. Kvůli ignorování podmínek nouzového stavu studenty nyní škola očekává další šíření nemoci COVID-19 mezi ubytovanými.

Dva nakažení lidé již podle Mráčkové nejsou na kolejích, ale v domácí karanténě. „Průběžně probíhá trasování a jedinci, kteří by mohli být potenciálně nakaženi, byli o své situaci informováni a jsou v izolaci. Momentálně probíhá komunikace a ladění dalších kroků s hygienou,“ uvedla.

Nemohou odjet domů

Vedení ČZU podle ní s ohledem na vývoj aktuální situace důrazně doporučilo opuštění kolejí. Podle Mráčkové je si ale vědoma, že převážná část zahraničních studentů již nemá možnost vycestovat zpět do svých domovů z důvodu opatření, které omezuje přeshraniční pohyb. Studenty, kteří na kolejích zůstávají, proto škola opět důrazně poučila o vládních opatřeních, řekla. Pokud by je opakovaně porušovali, mohla by je univerzita vyloučit z kolejí i studia.

Na kolejích je podle ní nyní zhruba 500 lidí, z toho asi 50 Čechů a Slováků. Cizinci jsou převážně ze zemí Indie, Afriky Ruska, Běloruska a dále v menším počtu z Nepálu a Turecka, vyjmenovala Mráčková.

Porušení na Karlově univerzitě

Problém s nedodržováním zákazu shromažďování na kolejích měla i Univerzita Karlova. V noci z pondělí na úterý se na jejích kolejích Na Větrníku konala oslava, které se zúčastnilo asi 30 až 40 studentů. Šlo převážně o zahraniční studenty z programu Erasmus.

Budovy ČZU jsou nyní podle mluvčí zavřené. Zaměstnanci pracují z domova a do budov se dostanou jen s písemným povolením děkana či kvestora, řekla. Studenti na kolejích mají nařízeno zdržovat se v pokojích, pokud nemusí na nákup či třeba k lékaři. Nesmí se setkávat ve skupinách, sdružovat se na chodbách ani před budovami.

Zamyslete_se_uz ( 20. března 2020 20:40 )

Tak at chcipnou.Vedeli co delaji a delali!

Ji Novotn ( 20. března 2020 20:38 )

ze

Ji Novotn ( 20. března 2020 20:37 )

Myslí si, že jsou nepostižitelní, vyrazit že školy.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud