„Hazard spojený s provozováním automatů s sebou nese mnoho negativních dopadů, mnoho sociopatologických jevů – zadluženost, exekuce, neštěstí mnoha rodin,“ vysvětluje Hana Marvanová, proč o plošný zákaz automatů dlouhodobě usilovala. Hazard se v Praze reguluje vyhláškami již od roku 2007, kdy bylo poprvé stanoveno, kdy a kde jsou hazardní hry povoleny. Tehdy to bylo přes 1400 míst, postupně však dalším zpřísňováním pravidel herny ubývaly a s nimi i počet automatů, kterých je nyní něco málo než 4 tisíce.

Konec „kvazikasin“

V současnosti může tzv. technická hra být v kasinech, kde se hraje i živá hra jako je například ruleta. To ale vedlo k tomu, že na řadě míst vznikala kasina, kde byla například jedno kolo štěstí s absurdně vysokým vkladem, které nikdo nehrál a zbytek provozovny fungoval jako klasická herna s blikajícími automaty. Na to upozorňovaly i různé spolky, které proti hazardu bojují.

Marvanová se sama vydala na inspekci, aby se o tom přesvědčila. „Jsou to kasina jen podle názvu, ve skutečnosti jsou to herny, kde se živá hra fakticky neprovozuje. Touto novou vyhláškou i problém těchto kvazikasin, o kterých Praha už v roce 2015 rozhodla, že je chce vymýtit,“ uvedla s tím, že taková kasina se podle zjištění úředníků nachází i vedle škol v rezidenčních oblastech. 

Radní také uvedla, že má podporu drtivé většiny městských částí, z nichž řada požaduje vyloženě nulovou toleranci hazardu. Jedná se o 41 městských částí, dalších 16 však požádalo, aby v nich byla zachována živá hra. Původně se například Praha 1 pokoušela zachovat i automaty, starosta Petr Hejma (STAN) argumentoval tím, že je navštěvují hlavně cizinci. Celkem o výjimku žádalo devět městských částí včetně právě Prahy 1 nebo i Prahy 3, 9 a 11.

Žádné výjimky nejsou možné

Podle Marvanové to však není možné a argumentuje tím, že to neumožňují požadavky Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) a proto je podle vyhlášky možné si ponechat jen kasina s živou hrou. S podobnou situací se podle radní potýkala řada dalších měst, kde se ponechaly výjimky v některých místech a ÚOHS za to rozdal pokuty.  „V Ostravě měli adresní vyhlášku a dostali pokutu přes milion korun. Loni to vyřešili stejným způsobem, jako navrhujeme my, a to plošným zákazem výherních automatů a povolením živé hry,“ uvedla příklad. Kasina budou tedy podle vyhlášky moci zůstat v šestnácti městských částech, kde si je chtějí ponechat. 

Magistrát to doplatí

Problém, který budou po zákazu hazardu radní řešit, ale může být výpadek příjmů jak magistrátu, tak jednotlivých městských částí, kterým z hazardu plynuly příjmy. Magistrát například minulý rok z technických her vybral na daních 422 milionů korun. Propady se projeví podle radních do zhruba tří let vzhledem k tomu, že podle vyhlášky budou moci podniky s automaty fungovat do skončení stávajících povolení, což je nejpozději do roku 2024. Výpadek příjmů se tedy bude projevovat postupně a magistrát plánuje městským částem ztrátu kompenzovat.

Na starost si to vzal náměstek primátora Pavel Vyhnánek (Praha Sobě). „Pokud bereme v potaz, že jde o 58 městských části, tak ty částky nejsou nijak dramatické a neřešitelné,“ myslí si. Doplnil, že tyto peníze vlastně původně směřovali na boj s negativními jevy spojenými právě s hazardem, které by měly po zákazu pominout. „Nicméně respektujeme, že městské části budou čelit určitému výpadku příjmů, nechceme k tomu zůstávat lhostejní a ke kompenzaci dojde,“ dodal. O tom, zda z Prahy nakonec automaty zmizí, rozhodne zastupitelstvo hl. města. 

KDE MÁ PLATIT ÚPLNÝ ZAKAZ HAZARDU: Praha 2, Praha 4, Praha 5, Praha 6, Praha 7, Praha 10, Praha 12, Praha 19, Praha 20, Praha 21, Praha 22, Benice, Březiněves, Čakovice, Dolní Měcholupy, Dolní Počernice, Dubeč, Ďáblice, Klánovice, Koloděje, Kolovraty, Křeslice, Libuš, Lipence, Lochkov, Lysolaje, Nebušice, Nedvězí, Petrovice, Přední Kopanina, Řeporyje, Satalice, Slivenec, Suchdol, Šeberov, Štěrboholy, Troja, Újezd, Velká Chuchle, Zbraslav, Zličín.