„Chceme vyzkoušet, jak bude prostor i jeho okolí fungovat, pokud upravíme jeho režim. V současné době je místo jen křižovatkou, kde většina plochy je vyhrazena pro auta. Prostor je ale tak krásný, že ho lidé rádi obývají i dnes, jen k tomu nemají dostatečný prostor, a tak se tísní na chodnících a v podnicích kolem. Proto jsme se rozhodli vyzkoušet prostorový kompromis tak, aby se na náměstí vešli jak lidé, tak auta,“ řekla Kristýna Kočová, koordinátorka projektu.

Chudáci keře...

A co na to místní? „Víte, já bydlím asi 50 metrů odtud. Tohle místo mám moc ráda a lidi tu u kašny sedávají, co pamatuju. Proti tomu nápadu v zásadě nic nemám, co mi ale hrozně vadí je, že do těch květináčů vysazují k tomu naprosto nevhodný muchovník. V tomhle vedru je v černém plastovém květináči i přes 60 stupňů a to těmhle keřům nedělá vůbec dobře. Pochybuju, že je sem někdo chodí 2x denně zalévat. Podívejte, jak schnou,“ upozornila paní Hanka, která celý život pracuje jako zahradnice a rostlinky jsou její vášní.

Zrušili parkovací místa

„Když se to tady před pár dny objevilo, vůbec jsem nechápal, co je to zase za blbost. Už takhle se tady v podstatě nedá zaparkovat a projet to tady autem už je taky horor. Včera jsem viděl, jak si popeláři ty květináče dali stranou, aby to mohli projet, fakt komedie. Zajímalo by mě, jestli člověk, co tohle vymyslel, tady někdy před tím vůbec byl,“ zlobí se pan Jiří.

Jiní se na posezení těší

Jsou ale lidé, kteří změnu vítají. „Já mám tohle náměstíčko strašně rád. Podle mě je to jedno z nejhezčích míst v Praze. Ty stolky jsou super. Dobře to funguje třeba na Scéně u Národního divadla, proč by nemohlo tady? Na tý kašně lidi posedávali vždycky, teď se tady dá sednout i s lahví a kulturně. Hned o víkendu to tu otestujeme s kámošema“ chválí si mladík Robin, který také bydlí nedaleko.

Někteří místní projevili i obavy, aby se sem v noci nescházeli na posezení u lahve různé partičky, které by rušily noční klid. „Na rušení nočního klidu jsme mysleli od začátku. Vždy před 22:00 bude mobiliář zabezpečený tak, aby se na něm nedalo sedět a nedocházelo k rušení nočního klidu,“ vysvětlila Kočová z IPRu.

Židle a stolky by tu měly být do konce října. Po té IPR vyhodnotí, jestli byl projekt úspěšný, či nikol a podle toho se rozhodne, jestli se na místo vrátí. Lidem, kteří umístění kritizují také vadí, že Institut s nimi celou věc dopředu neprobral a hodlá celý projekt řešit až po jeho skončení. Na svou obranu IPR uvádí, že pokud se projekt nezrealizuje takzvaně 1:1, nelze přesně vyhodnotit, zda je pro danou lokalitu přínosem nebo ne.

Video
délka: 00:26.96
Video se připravuje ...

Pražské židle a stolky stojí i před potravinami na pražských Malvazinkách Veronika Foltová

Fotogalerie
14 fotografií