Státní zástupce Martin Bílý klade muži za vinu způsob, jakým na facebooku komentoval článek Deníku N s titulkem „Měl jsi tam chcípnout, slyší stále častěji muž, který přežil Breivikovo vraždění na norském ostrově Utoya“. Pravicový extremista Breivik zavraždil v červenci 2011 celkem 77 lidí.

„Málo“

Miroslav C. podle obžaloby nejprve 29. července 2019 napsal „Bylo to krásný, ale bylo toho málo“. O den později pak reagoval slovem „málo“ na otázku jiného uživatele, který se ptal, „kolik jich (Breivik) vlastně dostal“. Za veřejnou podporu a propagaci terorismu hrozí muži pět až 15 let za mřížemi.

„Soudní senát by měl vědět, že jsem vyznavač velmi černého humoru. Jsem cynik, ale nejsem zlej člověk,“ prohlásil v pondělí sedmapadesátiletý skladník Miroslav C. u pražského městského soudu. Hlavní líčení bude pokračovat 28. srpna, a to čtením znaleckého posudku.

Terorismus, vraždy a násilí

V dřívější policejní výpovědi muž popřel, že by někdy podporoval terorismus. Zmíněný článek podle vlastních slov ani nečetl, protože nemá předplatné. „Reagoval jsem jen na komentáře lidí, které mám v přátelích, ale osobně je neznám. Jsem odpůrce jakýchkoliv vražd a násilí. Jde o nepochopení nebo o záměr třetí strany mě poškodit,“ řekl vyšetřovatelům.

Své obvinění označil za „stalking od paní Kalibové“. Právnička Klára Kalibová z organizace In Iustitia se kvůli vulgaritám a hrozbám, kterými ji Miroslav C. častoval na facebooku, před časem obrátila i na Ústavní soud. Stalo se tak poté, co pražský městský soud zrušil rozsudek, podle nějž měl Miroslav C. za hrozbu otrávením organizace pomocí jedu novičok zaplatit státu peněžitý trest 30 000 korun.

Kalibová s ústavní stížností neuspěla. Soud jí mimo jiné vzkázal, že práce v neziskové organizaci, která pomáhá obětem trestné činnosti a chrání lidská práva, je hodná úcty, avšak vyžaduje občanskou statečnost. Pracovníci prý musejí počítat s tím, že se vystavují „zájmu osob omezeného rozhledu“, nezralých a frustrovaných.