Kouř totiž zasáhl hlavně vyšší patra včetně depozitáře, další části muzea proto budou muset být podle předsedy správní rady Nadace Jana a Medy Mládkových Jiřího Pospíšila zavřené několik měsíců. Zástupce městské firmy TCP Jan Bouška uvedl, že část muzea bude zavřená minimálně do konce roku.

Technická místnost Musea Kampa, kde propukl požár.
Technická místnost Musea Kampa, kde propukl požár.
Autor: Czech News Center/Jan Zázvorka

Kupodivu nejméně zasažená byl prostor, kde jsou mimo jiné díla Alfonse Muchy. Jeho impozantní plátno Doba římská a příchod Slovanů, které je jedním z největších lákadel letní sezony, visí na stěně přímo sousedící se shořelou technickou budovou. I v těchto prostorách je však stále cítit zápach z kouře.  „Jsem rád, že řešíme provizorní zpřístupnění části muzea, náš plán je, že bychom chtěli do 14 dnů otevřít alespoň dolní patro,“ oznámil v pátek předseda nadace Pospíšil. Co nejdříve by také chtěl znovu otevřít výstavu Františka Kupky.

Pompeje

Na stovkách, možná i tisícovce, uměleckých děl je mazlavý popílek,“ popsal situaci. Na místo již dorazil tým restaurátorů, kteří nyní podrobně zkoumají složení popílku a následně rozhodnou o dalším postupu. Odhaduje se, že obnova děl bude stát jeden až dva miliony korun. Stavu v muzeu říká s nadsázkou malé Pompeje právě kvůli mazlavému prachu.  Odhaduje, že restaurátorské práce budou trvat půl rok až rok.

Vstupenky pro hasiče

Pospíšil připomněl, že muzeum je financováno ze vstupného, proto se vedení muzea snaží co nejdříve alespoň částečně otevřít. Muzeum Kampa také vyhlásilo veřejnou sbírku, v níž chce získat podporu na opravy po požáru. Pospíšil dnes veliteli pražských hasičů Luďku Prudilovi jako poděkování za rychlý zásah v těžko dostupném prostředí předal symbolických 900 vstupenek pro členy sboru a jejich rodinné příslušníky.

Hasiči by chtěli do budoucna spolupracovat s muzeem při rekonstrukci a obnově technického zařízení, aby k podobným situacím nedocházelo. „Vzhledem k tomu, jaké hodnoty se zde nachází, tak by bylo vhodné zvolit atypické řešení oproti běžným požárně-bezpečnostním zařízením,“ doplnil ředitel hasičů Prudil

Pospíšil nepřipouští, že by muzeum zavřelo z ekonomických důvodů. „Museum Kampa tuto krizi překoná, stejně jako překonalo povodně a jiné nepřízně osudu,“ říká.

Objekt budoucího muzea získala Praha od státu v roce 1997 a sběratelka Meda Mládková si Sovovy mlýny pronajala od města na 99 let. Sbírka obsahuje přes 220 obrazů a kreseb Františka Kupky, 16 soch Otto Gutfreunda a přes 1000 děl českých a slovenských výtvarníků z let 1965 až 1985. Svou sbírku před smrtí v roce 2002 věnoval nadaci Mládkových významný český básník, výtvarník a sběratel umění Jiří Kolář.

Fotogalerie
44 fotografií