„Děláme vše pro to, aby nás tento požár nezahubil. Muzeum Kampa přežilo povodně, koronavirus a já doufám, že i s vaší pomocí přežije tento požár,“ uvedl ve středu na facebooku předseda správní rady Nadace Jana a Medy Mládkových Jiří Pospíšil.

V technické místnosti Muzea Kampa v ulici U Sovových mlýnů hořely ve středu elektrické rozvody. Škody na vzduchotechnice a elektroinstalaci budou podle pražského radního Jana Chabra (TOP 09) v řádu vyšších desítek milionů korun. Pospíšil ve středu uvedl, že je vděčný hasičům za záchranu objektu a cenných sbírek, chce ale začít jednat s Prahou, které objekt patří, aby bylo možné co nejdříve muzeum alespoň zčásti otevřít.

Nájem na 99 let a spory

Objekt budoucího muzea získala Praha od státu v roce 1997 a sběratelka Meda Mládková si Sovovy mlýny pronajala od města na 99 let. Opravu někdejších mlýnů provázely spory o skleněnou krychli na věži schodiště, kterou památkáři nepovolili, na níž ale Mládková trvala. Její umístění umožnil svým rozhodnutím tehdejší ministr kultury Pavel Dostál. Přestavba mlýnů na muzeum stála 107 milionů korun, které poskytlo město i nadace.

Budova se rekonstruovala pro sbírku manželů Mládkových, kterou se sběratelka rozhodla věnovat Praze. Darovanou sbírku Praha podle uzavřených smluv propůjčila nadaci Mládkových a umožnila jí užívat Sovovy mlýny 99 let.

Sbírka obsahuje přes 220 obrazů a kreseb Františka Kupky, 16 soch Otto Gutfreunda nebo přes 1000 děl českých a slovenských výtvarníků z let 1965 až 1985. Svou sbírku před smrtí v roce 2002 věnoval nadaci Mládkových významný český básník, výtvarník a sběratel umění Jiří Kolář.

Povodně

Muzeum se mělo slavnostně otevřít v září 2002, kvůli povodni se ale otevření odložilo. Objekt byl zaplaven do prvního podlaží, sbírky voda ale nepoškodila. Sovovy mlýny tehdy nebyly chráněny protipovodňovými zábranami. Radnice Prahy 1 při plánování trasy protipovodňových zábran nepočítala s ochranou zrekonstruovaného areálu Sovových mlýnů před stoletou vodou. Počítalo se s tím, že bude zaplaven. Jeho celková rekonstrukce byla ale vyprojektována a provedena tak, aby odolal velké vodě, případně aby jím voda pouze protekla a stavbu nezničila. Muzeum se otevřelo s ročním odkladem 8. září 2003, v den Mládkových narozenin.

Fotogalerie
32 fotografií

Fotogalerie
32 fotografií