Premiér loni přišel se záměrem na pozemcích u stanice metra Letňany postavit areál tehdy označovaný jako „úřednická čtvrť“ pro tisíce státních zaměstnanců. Velkou část pozemků tam však vlastní Praha, která by je musela na stát převést. Vedení města v čele s Hřibem plán odmítlo, primátor jej označil za „úřednické ghetto“. Podle vedení města má na parcelách vzniknout čtvrť s více funkcemi než jenom administrativní a také nová nemocnice. Zároveň Hřib chtěl, aby stát stejně jako v Brně pomohl magistrátu s financováním poslední části městského okruhu. Na rozdíl od vnějšího, který je státní investicí, ho platí město.
Podle Babiše se nyní zdá, že se obě strany po delších neshodách přiblížily dohodě, která by umožnila začít připravovat projekt stavby v Letňanech a pokročit s majetkovými směnami mezi státem a magistrátem.
Premiér také řekl, že stát pomůže magistrátu s výkupem pozemků pro část úseku vnějšího okruhu mezi Běchovicemi a D1. Dohoda podle něj existuje i ohledně dostavby městského okruhu a jeho spolufinancování státem. „To by mělo být obsahem toho memoranda, že my na to poskytneme peníze, a to kolem 60 miliard,“ řekl. Město by mělo také od státu převzít prázdné kasárny v Karlíně, mohly by tam vzniknout například studentské koleje.
Starosta městské části Praha-Letňany Zdeněk Kučera (ANO) uvedl v dnešním tiskovém prohlášení, že očekává, že budou k jednání mezi státem a městem přizváni i představitelé Letňan. Doprava v Letňanech a přilehlých městských částech je podle něj neúnosná a je potřeba, aby se stát s magistrátem dohodly na dostavbě vnějšího okruhu a prodloužení metra C do Čakovic. „V případě další výstavby je vnější okruh a prodloužení metra naprostou nutností. Bez této dohody by ostatní ujednání neměla pro Letňany smysl,” doplnil.
Co bude s nemocnicemi?
Vedení města už podle premiéra souhlasilo s převodem městských pozemků v areálu vinohradské nemocnice, na kterých chce stát postavit traumacentrum. Babiš zároveň nevyloučil možnost stavby nové nemocnice v Letňanech, která by nahradila Nemocnici na Bulovce. „V mezičase ale došlo k nějaké předběžné dohodě, že by se Bulovka rekonstruovala,“ řekl. To také vyžaduje majetkové vypořádání mezi státem a městem, jelikož magistrát vlastní 20 procent pozemků a většinu nemovitostí areálu, které pronajímá ministerstvu zdravotnictví.
Memorandum mezi vládou a magistrátem už nějakou dobu vzniká, podle Babiše jsou po dnešní schůzce domluveny hlavní parametry dohody. „Domluvili jsme se na vytvoření pracovních skupin a pana primátora jsem žádal, abychom hlavní linky spolupráce zkusili domluvit do 15. září,“ řekl. Prioritu má podle něj směna majetku ve dvou nemocnicích, kde by stát chtěl s pracemi začít co nejdříve.