Právě prodej pozemku, který by se uskutečnil za desítky let, se stal předmětem sporu mezi koaličními stranami. Podle původního návrhu radní Hany Kordové Marvanové (STAN) mělo družstvo pozemek odkoupit za odhadní cenu, tedy bez zhodnocení pro město. Piráti a Praha Sobě nicméně argumentují, že město nemá pozemků neomezeně a mělo by s jejich pomocí financovat další rozvoj bydlení, čili že by mělo na prodeji vydělat.

Radní za Piráty a Prahu Sobě to dnes chtěli do tisku doplnit, stejně jako nemožnost ručení městským pozemkem. Nakonec se na tom s Marvanovou nedohodli a radní návrh stáhla.

„Debata byla o tom, jestli když dáváme těm družstvům vajíčko a oni z toho vychovají slepici, tak jestli si zpátky od toho družstva vezmeme vajíčko jedno nebo dvě, abychom je mohli dát zase dvěma družstvům,“ ilustroval spor lídr Prahy Sobě Jan Čižinský. Podle něj by se mělo dostupné bydlení dále rozšiřovat.

„Velmi mě mrzí, že se naši koaliční partneři neztotožnili s vizemi Hany Kordové Marvanové, jak lze v Praze nastartovat dostupné družstevní bydlení. Schválení projektu se v tuto chvíli odkládá a my ztrácíme čas,“ komentoval to předseda klubu Spojené síly pro Prahu (TOP 09 a STAN) Jiří Pospíšil.

Podpoří plán zastupitelé?

Původně mělo plán schvalovat zastupitelstvo ve čtvrtek jako koaliční návrh, město už podle dřívějších vyjádření Marvanové začalo vyhledávat pozemky vhodné pro tento typ projektů. Marvanová po pondělním jednání řekla, že tisk předloží zastupitelům i přes to, že se na něm neshodla rada. „Domnívám se, že má šanci získat podporu zastupitelů, a byla by škoda, kdyby teď spadl pod stůl,“ řekla.

Zástupci magistrátu nedávno představili obdobný plán, který připravuje zejména předseda výboru pro bydlení Petr Zelenka (Praha Sobě). Princip má být v zásadě stejný jako v případě družstevního bydlení, jen namísto družstev mají na městských pozemcích stavět k tomu založené občanské spolky, v Německu známe jako baugruppe. Výhodou má být možnost využití i menších pozemků, forma spolku má podle Zelenky také umožnit větší volnost pro nastavení podmínek. Tento plán zatím radní neprojednávali.

Praha se v posledních letech potýká s bytovou krizí a vysokými cenami bydlení. Průměrná cena nových bytů podle studie poradenské firmy Deloitte v Praze na konci dubna dosáhla 115 700 korun za metr čtvereční. Obdobně vysoké jsou i nájmy, které v průměru v metropoli přesahují 300 korun za metr čtvereční.